Džúngarové

Džúngarové, též Džúngaři, (mongolsky Өөлд Ööld) je západomongolský (ojratský) historický národ, z něhož přežívají kmeny žijící v Číně a Mongolsku. Celkově se počet Džúngarů odhaduje na 34 tisíc, z toho 25 tisíc žije v Číně (sčítání 1999) a 9 tisíc v Mongolsku.

Džúngarové
Өөлд
                     Džúngarský chanát v roce 1750
Populace
~34 tisíc
Čína, provincie Sin-ťiang25 000 (1999)
Mongolsko, Chovdský ajmag9 100 (1989)
Jazyk(y)
ojratština
Náboženství
buddhismus
Příbuzné národy
viz ostatní Mongolové

Náboženstvím jsou Džúngarové buddhisty školy Gelugpa.

Historie

Džúngary jsou nazývány některé ojratské kmeny, které se sdružily poté, co byly počátkem 17. století vytlačeny východními Mongoly z Karakoramu do dnešního východního Kazachstánu. Jednalo se především o kmeny Čorosů, Dörbetů a Chojtů, které začaly přetvářet svoji dosavadní strukturu. Pod vedením čoroského kmenového náčelníka Chara Chuly se jim podařilo jim zastavit expanzi východních Mongolů a poblíž dnešního Čugčaku si vybudovali hlavní město Kubak-sari. Chara Chula podporoval hospodářství, obchod a diplomacii a zejména drobný průmysl, a to především železářství, aby se mohl vyzbrojit modernějšími zbraněmi. Sjednocení a upevňování centrální moci způsobilo migraci ostatních ojratských kmenů mimo oblast, a to jednak na západ, jednak na jih.

Koncem 17. století Džúngaři vytvořili jednu z posledních nomádských říší. Džúngarský chanát pokrýval oblast zvanou Džúngarsko a od západu k východu se rozprostíral od Velké čínské zdi po dnešní východní Kazachstán. K Džúngarům byly násilně připojeni Turguti a Chošútové, a tak se západomongolské kmeny znovu sjednotily. V r. 1757 byl chanát poražen Čínou a rozpadl se. Džúngarské kmeny se rozpadly a vesměs se navrátily ke svým původním jménům. Po porážce byly některé kmeny vysídleny, některé samy migrovaly do dnešního Mongolska. Odhaduje se, že z obyvatel přežila jen polovina.

Původ jména

Současné jméno Ööld pochází z čínského eufemismu pro nenáviděné nepřátelské Džúngary, (mongolsky Зүүнгар, kazašsky Жоңғар, rusky Джунгары)[1] a nazývá se tak původní kmen Čorosů. Historické jméno (mongolsky Žüün gar) lze přeložit jako

  • levé křídlo a odvozuje se z toho, že tyto kmeny stávaly na levém křídle Čingischánových armád
  • východní ruka, což vyjadřuje geografické postavení mezi Ojraty, neboli ty, kdo byli nejblíže k východním Mongolům.

Odkazy

Reference

  1. ATWOOD, Christopher Pratt. Encyclopedia of Mongolia and the Mongol Empire. New York: Facts on File, 06. 2004. 678 s. Dostupné online. ISBN 0816046719. S. 425. (anglicky)

Související články

Kalmykové

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Džúngarové na Wikimedia Commons
  • АБДУМАНАПОВ, Рустам. Eurasica, евразийский исторический сервер [online]. [cit. 2011-01-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-25. (rusky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.