Děmjan Bědnyj

Děmjan Bědnyj (rusky Демьян Бедный, vlastním jménem Jefim Alexejevič Pridvorov (Ефим Алексеевич Придворов), 13. dubna greg. / 1. dubna jul. 1883, Gubovka, Ruské impérium25. května 1945, Moskva, Sovětský svaz)[1] byl ruský a sovětský spisovatel, básník, publicista a člen bolševické strany. Byl znám především jako autor agitačních a satirických děl.

Děmjan Bědnyj
Demjan Bednyj
Rodné jménoJefim Alexejevič Pridvorov
Narození13. dubna greg. / 1. dubna jul. 1883
Gubovka, Ruské impérium Ruské impérium
Úmrtí25. května 1945
Moskva, Sovětský svaz Sovětský svaz
Místo pohřbeníNovoděvičí hřbitov
Žánrpolitická agitka, satira
Významná dílaBajky
Hlavní ulice (poéma)
OceněníLeninův řád
Politická příslušnostKomunistická strana Sovětského svazu
VlivyIvan Andrejevič Krylov, Nikolaj Alexejevič Někrasov
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Narodil se v rodině chudého rolníka. V letech 19041908 studoval na Petrohradské univerzitě filosofii a historii. Roku 1899 vydal svou první báseň. Od roku 1911 psal pro bolševické noviny a časopisy. V roce 1912 vstoupil do bolševické strany.

Roku 1918 se stal svědkem popravy Fanny Kaplanové, která se neúspěšně pokusila zabít Lenina. Roku 1923 získal Řád rudého praporu. Během vnitrostranického boje o nástupnictví po Leninovi v letech 19241928 se postavil na stranu Stalina.

V roce 1933 získal Leninův řád. Ve třicátých letech se stal jedním z nejpopulárnějších sovětských spisovatelů.

Čistky se ho částečně dotkly. V roce 1938 byl vyloučen ze strany a nemohl publikovat,[1] za druhé světové války se však mohl vrátit. Dne 9. května 1945 se inspiroval sovětským vítězstvím nad nacistickým Německem a složil báseň oslavující Stalina, kterou vydal v deníku Pravda. O dva týdny později zemřel.

Dílo

Psal především agitační básně, bajky, epigramy a novinové články, ve kterých propagoval bolševické myšlenky třídního boje a komunistický politický program. Rovněž takto komentoval a „vysvětloval“ aktuální politické události. Díky lidovým formám (bajka, jarmareční píseň, častuška) byl populární u širokého publika. V době Občanské války byl velmi populární mezi vojáky Rudé armády.

Známá díla

  • Basni (1913, Bajky) – bajky
  • Glavnaja ulica (1922, Hlavní ulice) – poéma o vítězné cestě ruského proletariátu
  • Sněžniki (1924, Sníh) – báseň, líčící smutek sovětského lidu nad Leninovou smrtí

České výbory

  • O smyslu básnictví (s výborem poesie), překlad: Ilja Bart, Praha : Odeon, Jan Fromek, 1933
  • Známé tváře : Satirické verše, bajky, feuilletony a epigramy, překlad: Zikmund Skyba, Praha : Melantrich, 1952
  • Rodné armádě, překlad: Zora Beráková, Praha : Naše vojsko, 1957

Zajímavosti

Odkazy

Reference

  1. Гаспаров, М. Л. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-07-11]. Heslo ́БЕ́ДНЫЙ. Dostupné online. (rusky)

Literatura

  • VÁVRA, Jaroslav. heslo Děmjan Bědnyj. In: Milan Hrala a kol. Slovník spisovatelů, Sovětský svaz,. Praha: Odeon, 1978. Svazek I (A-K). S. 203–204.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.