Cvi Hirš Chajes

Cvi Hirš Chajes hebrejsky צבי הירש חיות (20. listopadu 1805, Brody12. října 1855, Lvov) byl jeden z předních haličských talmudistů. Jeho nejznámějším dílem je komentář a úvod do talmudu vydaný pod názvem Mevo ha-Talmud (Úvod do Talmudu). Chajes je také známý pod jménem Maharac Chajes (מהר״ץ חיות), což je hebrejský akronym slov „náš učitel, rabi Cvi Chajes“. Byl jediným z komentátorů zapojených do přípravy vilenského vydání Talmudu, který byl nositelem doktorského titulu.

Cvi Hirš Chajes
Narození20. listopadu 1805 (28. chešvanu 5566)
Brody
Úmrtí12. října 1855 (30. tišri 5616) (ve věku 49 let)
Lvov
PseudonymMaharac Chajes (מהר״ץ חיות)
Povolánírabín
Denominaceortodoxní judaismus
Etnický původAškenázové
Hlavní působištěŽovkva
VzděláníEfrajim Zalman Margulies, Cvi Hirš Heller
Hlavní zaměřeníTalmud
DětiJicchak Chajes
Příbuznívnuk: Perec Cvi Chajes
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Chajes se narodil v Brodech. Studoval u řady významných učenců své doby, zejména u rabi Efrajima Zalmana Marguliese. Kromě tradičního talmudického vzdělání studoval také moderní a klasické jazyky a literaturu, geografii, dějiny a filosofii. Od r. 1846 byli podle rakouského práva uchazeči o post okresního rabína (Kreisrabbiner) povinni získat kvalifikaci v sekulárních disciplínách. Chajes získal doktorát z filosofie na Lvovské univerzitě.

Ve věku 22 let byl jmenován na významný rabínský post v haličském okrese Žovkva. V této pozici potíral změny, které do judaismu vnášelo reformní hnutí; současně byl však i odpůrcem narůstajícího konzervatismu u svých přísně ortodoxních kolegů. Zemřel předčasně ve věku 50 let, pouhé tři roky po svém jmenování na prestižní post kaliszského rabína.

Chajes napsal mnoho vědeckých studií o judaismu, které byly věrné tradici, ale moderní svou orientací a strukturou. V tomto pojetí se přiblížil Nachmanu Krochmalovi a pozdějšímu pražskému rabínovi Šlomo Jehuda Rapoportovi.

Dílo

Stěžejní Chajesovo dílo Mevo ha-Talmud se zabývá jak halachou, právními aspekty Talmudu, tak i agadou, jeho výpravnými částmi. V tomto díle Chajes probírá podrobné dějiny a klasifikaci Talmudu a ústní tradice jakožto jeho podkladu. Toto dílo je prvním moderním pokusem ze strany ortodoxního judaismu formulovat povahu, rozsah a závaznost ústní tradice.

Další Chajesova díla:

  • Torat nevi'im: pojednání o závaznosti talmudické tradice a o organické struktuře a metodologii Talmudu.
  • Darchei hora'a: studie zkoumající pravidla užívaná v talmudických dobách pro rozhodování praktických náboženských otázek.
  • Imre binah: pojednání o vztahu Babylonského a Jeruzalémského talmudu, o ztracených agadických sbírkách, targumech, Rašiho komentáři k traktátu Ta'anit a o bat kol.
  • Minchat kena'ot: proti reformnímu judaismu.
  • Glosy k Talmudu, které se staly součástí standardních edicí Talmudu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zvi Hirsch Chajes na anglické Wikipedii.

Literatura

  • CHAJES, Cvi Hirš. Mevo ha-Talmud. Lwów: Margulies, 5688 (1928). 77 s. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-04. (hebrejsky) Anglický překlad Jacoba Shachtera vyšel pod názvem The Student's Guide through the Talmud, London: Feldheim, 1952; 2. vydání New York, 1960.
  • "Rebi Tzvi Hirsch Chayes", Meir Hershkowits, Mossad Harav Kook, 1972

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.