Chrám svatého Basila Velikého (Krajné Čierno)

Chrám svatého Basila Velikého je řeckokatolická cerkev v obci Krajné Čierno v okrese Svidník.

Chrám svatého Bazila Velikého (Krajné Čierno)
Chrám svatého Bazila Velikého (Krajné Čierno)
Místo
StátSlovensko Slovensko
KrajPrešovský
OkresSvidník
ObecKrajné Čierno
Souřadnice49°21′1″ s. š., 21°39′50″ v. d.
Chrám svatého Bazila Velikého, Krajné Čierno
Základní informace
Církevřeckokatolická
DiecézePrešovská
DěkanátSvidník
FarnostLadomirová
Architektonický popis
Výstavba18. století
Specifikace
Stavební materiáldřevo
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jižní pohled na cerkev, která je z exteriéru krytá šindelem
Zvonice na západní straně cerkve

Popis chrámu

Trojdílná srubová Cerkva sv. Basila Velikého byla postavena koncem 18. století. Srub je z exteriéru krytý šindelem. Střešní krytina je také šindelová z ručně štípaných špalíků jehličnanů. Půdorys cerkve skládá ze tří čtverců uspořádaných v jedné linii, počínaje z východní strany presbytářem, čtvercovou lodí a na západě končící babincem. Šířka babince je totožná se šířkou lodě. Ve svatyni a v lodi je srubový systém vnitřního uspořádání. Oba prostory jsou zakončeny kupolemi v podobě komolého jehlanu. Věž nad babincem je přibližně stejných rozměrů jako šířka presbytáře. Ochrana věže je realizována vertikálními deskami z jehličnanového dřeva a ne ze šindele jako u ostatních částí cerkvi. Tyto dva prostory jsou od sebe odděleny lodí ale přesto vzájemně harmonizují a vytvářejí optický jednotný systém celé stavby.

Dvoustupňová čtyřúhlová stanová střecha nad lodí na hřebeni má malou kuželovitou stříšku (ne s cibulovými nástavci, jak v Ladomirové, Hunkovcích, Bodružali a v Miroľi), na níž je kovaný kovový kříž. Střecha nad presbytářem je upravena, valbová z jedné strany ukotvená na loď, na hřebeni se čtvercovým nástavcem zakončeným kuželovitou stříškou s křížem.

Cerkva svou architekturou patří mezi byzantské sakrální stavby, kde je prováděn východní obřad a církevní liturgie Jana Zlatoústého. Interiér cerkvi tvoří barokní ikonostas s polychromovanou dřevořezbou a s ikonami, které byly zhotoveny v 18. století. V cerkvi se nacházejí také ikony ze staršího období. Cerkva je oplocená dřevěnou srubovou ohradou, na níž je šindelová stříška. Vstup do objektu cerkvi je přes bránu s kuželovitou stříškou pokrytou šindelem. Cerkva byla obnovena v letech 1947 až 1948 a na počátku 21. století. V letech 2000 – 2004 byl chrám opraven. Byl též rekonstruován ikonostas.[1]

Pozoruhodností je, že na začátku obce je ještě jedna dřevěná cerkva pokrytá plechovou krytinou.

Zajímavostí dřevěných cerkvi ve Svídnickém regionu je, že byly budovány v době panování Marie Terezie. Z tohoto období je nejstarší v Ladomirové, která byla postavena v 1742 roce a nejmladší v Krajnom Čiernom a Hunkovcích. Do stejného období je možno zařadit Chrám Ochrany Přesvaté Bohorodičky v Nižném Komárniku, který vyhořel v listopadu 1914 při bojových operacích první světové války a který byl v roce 1938 nahrazen novým dřevěným chrámem.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätého Bazila Veľkého (Krajné Čierno) na slovenské Wikipedii.

  1. Drevené chrámy. www.drevenechramy.sk [online]. [cit. 2021-10-24]. Dostupné online.

Literatura

  • Chrám sv. Bazila Veľkého : Krajné Čierno. Občianske združenie Naše pamiatky. ISBN 80-969130-0-X
  • Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku. Svidník a okolie. Prešov : PETRA n.o., 2007, s. 50-61: "KRAJNÉ ČIERNO, Gréckokatolícky chrám sv. Bazila Veľkého z roku 1730, NKP". ISBN 978-80-8099-010-7
  • Syrový, B.: Architektura, Oborové encyklopedie SNTL., SNTL, Praha 1973.
  • Herout, Jaroslav: Slabikář návštěvníků památek,Naše vojsko, 1980.
  • Baleka, Jan: Výtvarné umění malířství/sochařství/grafika. Výkladový slovník academia. Praha 1997.
  • Dudáš M. a kol.: Drevené kostoly. Edícia Kultúrne Krásy Slovenska. Vyd. Dajama, Bratislava, 2007 (ISBN 80-89226-14-0)
  • Dejiny ruského umenia, Bratislava, Pallas 1977, str. 83.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.