Chléb s máslem

Chléb s máslem je prosté středoevropské jídlo, v Německu (kde se nazývá Butterbrot[pozn. 1] považované za jedno z národních jídel. Sestává z krajíce (plátku) chleba potřeného vrstvou másla, případně osoleného, na které se může položit či natřít jedna další přísada. Ta může být buď slaná (například uzenina, šunka nebo sýr, osolená nakrájená zelenina), anebo sladká (například džem, med nebo povidla).

Chléb s máslem
Základní informace
Místo původuNěmecko
Složení
máslo a chléb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

K chlebu s máslem se vztahuje rčení, že „chleba padá vždy namazanou stranou dolů“. To se vysvětluje běžnou výškou stolu, ze které se chléb při pádu častěji nestačí otočit tak, aby dopadl na nenamazanou stranu.[1]

Chléb s máslem (v originále La tartine de beurre) se jmenuje také klavírní skladbička KV 6 A 284n C.27.09 od Wolfganga Amadea Mozarta (možná však od jeho otce Leopolda či od Henryho Charlese Litolffa, který ji poprvé uveřejnil). Ta prý vznikla v době, kdy bylo Wolfgangu Amadeovi pět let.

Odkazy

Poznámky

  1. Ruské homonymum бутерброд (butěrbrot) má posunutý význam, v ruštině se jedná o chléb s oblohou, např. sendvič)

Reference

  1. VANĚK, Lukáš. Také vám chléb padá na zem namazanou stranou? Výzkum odhalil, proč tomu tak je [online]. Frekvence 1, 2018-10-03 [cit. 2020-06-05]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.