Žralok velrybář

Žralok velrybář (Carcharhinus obscurus) je žralok z čeledi modrounovitých žijící v oblastech tropického a subtropického pásu po celém světě. V rámci své čeledi patří k největším žralokům. V průměru dorůstá délky 3,2 metru a hmotnosti 170 kg, největší exemplář měřil 4,2 metru a vážil 347 kg. Je velmi vyhledáván komerčními i sportovními rybáři kvůli ploutvím, masu, játrům, kůži a zubům. Proto a také kvůli jeho pomalé reprodukci ho Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil mezi ohrožené druhy.

Žralok velrybář
Žralok velrybář
Stupeň ohrožení podle IUCN

ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaparyby (Chondrichthyes)
Podtřídapříčnoústí (Elasmobranchii)
Nadřádžraloci (Selachimorpha)
Řádžralouni (Carcharhiniformes)
Čeleďmodrounovití (Carcharhinidae)
Rodžralok (Carcharhinus)
Binomické jméno
Carcharhinus obscurus
Lesueur, 1818
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Potrava

Dospělí žraloci velrybáři se živí širokou škálou potravy, např. rybami, žraloky, rejnoky a hlavonožci, ale příležitostně i korýši, mořskými hvězdicemi, mechovkami, mořskými želvami, mořskými savci, mršinami a odpadky.

Reprodukce

Tento živorodý druh má tříletý reprodukční cyklus; samicím se rodí 3–14 mladých po 22–24 měsíční březosti, po které následuje roční odpočinek, než se cyklus opakuje. Samice jsou schopné dlouhou dobu uchovávat spermie. Příležitostí k rozmnožování je totiž málo kvůli jejich kočovnému způsobu života a celkovému nízkému počtu. Žraloci velrybáři jsou jedni z nejpomaleji rostoucích a nejpozději dospívajících žraloků a dosahují pohlavní zralosti až okolo 20. roku života.

Taxonomie

Francouzský přírodovědec Charles Alexandre Lesueur publikoval první vědecký popis žraloka velrybáře v roce 1818. Zařadil ho do rodu Squalus a dal mu druhové jméno obscurus (z latiny "tmavý"), podle jeho zbarvení. Další přírodovědci později zařadili tento druh do rodu Carcharhinus. Lesueur neoznačil holotyp, ačkoliv pravděpodobně pracoval se žralokem chyceným v severoamerických vodách.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dusky shark na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.