Cameo

Anglický pojem cameo role, cameo appearance či pouze cameo vyjadřuje krátké účinkování (česky hovorově „štěk“) známé osobnosti (nejčastěji režiséra pořadu, politika, sportovce či jiné celebrity) v divadelní hře, filmu či televizním pořadu. Camea zpravidla nebývají kvůli své krátkosti zmiňována v titulcích.

Cameo rolemi byl hojně obsazen například film Mika Todda Cesta okolo světa za 80 dní z roku 1956. K jejich popularitě přispěla i častá camea Alfreda Hitchcocka, jenž se do těchto rolí obsazoval ve svých filmech.

Takřka kultovní bývalo obsazení Stana Lee v celovečerních filmech na motivy jeho komiksů: Hulk, X-Men, Iron Man, Spider-Man 2, Thor, Avengers atd.

Režisér Garry Marshall ve svých filmech do cameo rolí často obsazoval sebe i členy svého filmového štábu (např. zvukaře, kameramany). On sám se objevil hned na dvou místech ve filmu Pretty Woman, objevil se i ve filmu Nevěsta na útěku. Ve snímku Deník princezny si zahrály dětské cameo role jeho dvě malé vnučky.

Camea jsou běžná také v beletrii či komiksech – do díla se zanese postava z díla jiného, např. k vyjádření pocty. Významné je třeba cameo d'Artagnana ve hře Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu.

V české filmové tvorbě je obsazováním cameo rolí známá autorská dvojice Svěrák–Smoljak, v jejichž filmech často ztvárňují malé či dokonce komparzní role jejich kolegové z divadla Járy Cimrmana.

Cameo znamená v angličtině kamej – umělecký portrét provedený v miniaturních rozměrech.[1]

Reference

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.