Bradavičník malý

Bradavičník malý (Acrochordus granulatus) je nejmenší zástupce čeledi bradavičníkovitých. Je to vodní a nejedovatý had, který jen zřídka leze na souš. Druh se vyznačuje hnědavou či modravou (forma z Filipín) barvou a příčným černým pruhováním, které napodobuje některé prudce jedovaté mořské hady. Oproti všem jiným rodům hadů chybí bradavičníkům některé kosti v lebce a jsou tedy považováni jen za vzdálené příbuzné běžných hadů.

Bradavičník malý
Bradavičník malý
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádšupinatí (Squamata)
Podřádhadi (Serpentes)
Čeleďbradavičníkovití (Acrochordidae)
Rodbradavičník (Acrochordus)
Binomické jméno
Acrochordus granulatus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Bradavičníci dorůstají až 100 centimetrů délky. Má drobné šupiny, které se nepřekrývají a jsou poměrně drsné. Jejich kůže je velmi volná, což v kombinaci s drsnými šupinami pomáhá při lovu ryb, kterými se především živí. Jejich zbarvení je různorodé, většinou však různé odstíny modravé (hadi z Filipín), hnědé až béžové s klikatou čárou na hřbetu. Modrá forma z Filipín může na první pohled připomínat jedovatého mořského hada Laticauda laticaudata. Mají poměrně krátkou hlavu a nevýrazný krk. Oči i nozdry jsou postavené spíše nahoře, aby mohli být ponoření a vidět nad hladinu. Jejich čelisti nejsou srostlé, mezičelist však není ozubená. Dolní čelist je pevná.

Rozšíření

Je to sladkovodní had. Vyskytuje se v jižní Indii, Číně, Indonésii (ostrovy Sumatra, Jáva a Borneo), Vietnamu, Kambodži, Myanmaru, Thajsku, Malajsii, Singapuru až po Filipíny. Obývá rybníky, močály a jezera se stojatou vodou.

Způsob života

Bradavičník malý je skutečně vodní had, který na břeh vystupuje jen zřídka. Loví ryby. Samice rodí živá mláďata.

Chov

Chov je doporučován ve stojaté vodě v akváriu s nízkým sloupcem vody ca do 12 cm podle velikosti hada. Nejvhodnější potravou jsou ryby, u malých hadů např. paví očka. Filtr by v akváriu neměl vytvářet silný proud vody.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.