Bonboniéra

Bonboniéra (z franc. bonbonière) je speciální krabice, krabička, dóza nebo nádobka z různých materiálů a různých tvarů, bývá naplněna čokoládovými bonbóny nebo dražé. Může sloužit pro jediný bonbón nebo celou sérii, buď bonbónů stejných a jednodruhových nebo kombinaci různých barev, tvarů, příchutí (takzvané assortment, tj. výběr) a obalů.

Luxusní bonboniéra šéfkuchaře a čokolatéra Pascala Caffeta
Vícedruhová bonboniéra zvaná assortment
Čokoládové vejce může být velikonoční bonboniérou, naplněno malými čokoládovými vajíčky

Historie

Francouzským slovem bonbonnière (nebo také starším drageoir) se označovala původně jen stolní nádoba (dóza, miska, mušle, pohár), na bonbóny (dražé) a jiné drobné sladkosti. Bývala vyrobená často ze skla, keramiky, porcelánu, stříbra či jiného kovu a užívaná běžně v 18. a 19. století.[1] Její historie sahá do celé Evropy a datuje se nejméně od 18. století, na Dálném Východě ještě dříve. Je tedy daleko starší než nevodobé oslavy svátku Svatého Valentýna v Británii a USA, protože v jiných zemích se tento svátek donedávna vůbec nebyl znám.

Valentinské bonboniéry

Ozdobné valentinské bonboniéry v podobě barevných či pouze červených krabic s čokoládovými bonbóny se objevily roku 1861 v Británii k příležitosti svátku svatého Valentýna.[2] Vyráběla je firma Cadbury, původně obchodující s čajem, kterou od otce převzali bratři Richard a George Cadbury a převedli na čokoládovnu.[2] Čokoládu původně prodávali jako nápoj, pak firma přebytky z výroby ve formě kakaového másla použila k výrobě bonbónů.[3] Richard Cadbury později sám navrhoval potisky krabic (často zdobené růžemi nebo Amorem), nebo v typickém tvaru srdce, nejen k ukložení bonbónů, ale také k pozdější dekoraci v domácnosti obdarovaného.[4][3] Po smrti bratrů firmu Cadbury během 20. století pohltila firma Mondelēz.[2]

Jiné speciální příležitosti

  • vánoční kolekce klasická, nebo ve tvaru ryby, vysoké boty aj.
  • velikonoční vejce plněné bonbóny
  • kotilión - jeden bonbón v drobné ozdobné krabičce sloužil od 19. století na plesech jako dárek pro dámu za jeden tanec; pro celý večer byly připraveny kotilióny různých tvarů a s odlišně zdobenými víčky, aby dámy motivovaly k většímu zájmu o tančení. Jindy se kotilióny rozdávaly při vstupu do sálu jako upomínka na ples, mívaly na víčku uvedené datum i místo konání plesu.
  • ballotin (z francouzského ballot, označení pro malé balení zboží), doložen od roku 1915, malé papírové (kartonové) balení, které chránilo čokoládové pralinky.[5][6] Šlo o vynález manželky belgického čokolatéra Jeana Neuhause, Luisy Agostini.[6] Jeho dědeček, lékárník Jean Neuhaus, zlepšoval poživatelnost svých léčiv obalem z čokolády. Jeho vnuk tuto myšlenku přenesl na čokoládové bonbóny s měkkou náplní, dnes známé jako pralinky.[7][6]

České země

V Čechách měly své individuálně balené bonboniéry mnozí malovýrobci čokolády. Průmyslově se bonboniéry nejdříve vyráběly v Lovosicích v továrně Brüder Tschinkel, založené roku 1853 dvěma syny Augustina Tschinkela. Firma jejich nástupců byla později známá pod značkou Deli (továrnu v Lovosicích v současnosti vlastní firma Mondelēz a vyrábí hlavně sušenky jako BeBe, Miňonky, Tatranky nebo Horalky).[8] V období 1. republiky se čokoládové bonboniéry vyráběly v několika továrnách. Populární byly například značky Diana Děčín, Lidka Cabinet nebo Orion. Nabízela je také firma Figaro, původně pod názvem německého výrobce Stollwerck. Kilogram čokoládových bonbónů stál v té době 85 korun a bonboniéry nesly názvy jako „Kriváň“ a „Detvan“ nebo „Tu mám rád“.[9]

Zajímavosti

Dóza na bonbóny (drageoir/bonbonnière) ze skla na bronzových nožkách, 2. polovina 19. století

Úsloví „tvrdý jako štolverka“ vychází z historie výrobků firmy Stollwerck, která vyráběla tvrdé mléčné karamely nazývané „štolverky“, které se kolem roku 1900 prodávaly na mnoha železničních stanicích v Rakousko-Uhersku.[10][9]

Bonboniéra se objevuje také v citátu ze slavného amerického filmu Forrest Gump: „Máma vždycky říkala: Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš.“[11]

Reference

  1. DRAGEOIR : Définition de DRAGEOIR. www.cnrtl.fr [online]. [cit. 2020-04-01]. Dostupné online.
  2. HISTORY, Michael S. Rosenwald closeMichael S. RosenwaldEnterprise reporter focusing on; SCIENCES, The Social; CULTURE.EMAILEMAILBIOBIOFOLLOWFOLLOW. We owe our sinful Valentine’s Day chocolates to the prudish, self-denying Cadburys. Washington Post [online]. [cit. 2020-04-01]. Dostupné online. (anglicky)
  3. HENDERSON, Amy. How Chocolate and Valentine’s Day Mated for Life. SMITHSONIANMAG.COM [online]. 2015 [cit. 2020-04-01]. Dostupné online.
  4. BUTLER, Stephanie. Celebrating Valentine’s Day With a Box of Chocolates. HISTORY [online]. [cit. 2020-04-01]. Dostupné online. (anglicky)
  5. https://www.neuhauschocolates.com/en/original-belgian-chocolate/history/
  6. NEUHAUSPUTNEY. finestbelgianchocolates [online]. 2015-01-22 [cit. 2020-04-01]. Dostupné online. (anglicky)
  7. KATEŘINA, Farná. Bonboniéra slaví sto let. Novinky.cz [online]. 2015 [cit. 2020-04-01]. Dostupné online.
  8. Sladká historie značky Deli. Cukrovinky z Lovosic mířily do světa už za první republiky. Regiony [online]. 2017-11-04 [cit. 2020-04-01]. Dostupné online. (česky)
  9. Historie | Figaro [online]. [cit. 2020-04-01]. Dostupné online. (anglicky)
  10. Tvrdý jako štolverk. www.rozhlas.cz [online]. [cit. 2020-04-01]. Dostupné online. (česky)
  11. FREKVENCE 1. Život je jako bonboniéra! 10 mouder z Forresta Gumpa, která by se měla tesat do kamene. Frekvence 1 [online]. 2016-11-05 [cit. 2020-04-01]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.