Bohyška

Bohyška (Hosta), někdy nazývaný také funkie[1], je rod jednoděložných rostlin z čeledi chřestovitých (Asparagaceae) podčeledi agávových (Agavoideae). Ve starších systémech byla řazena do nyní zrušené čeledě bohyškovité (Hostaceae).

Bohyška
Bohyška jitrocelová (Hosta plantaginea)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďchřestovité (Asparagaceae)
Podčeleďagávové (Agavoideae)
Rodbohyška (Hosta)
Tratt., 1812
Druhy pěstované v ČR
  • bohyška jitrocelová (Hosta plantaginea (Lamk.) Aschers.)
  • bohyška Sieboldova (Hosta sieboldiana (Lindl.) Engl.)
  • bohyška modrofialová (Hosta coerulea (Andr.) Tratt.)
  • bohyška japonská (Hosta japonica (Thunb.) Aschers.)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jedná se o vytrvalé pozemní byliny, převážně s hlízami nebo s oddenky (někdy záleží na interpretaci), některé druhy vytváří i výběžky. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Listy jsou nahloučeny na bázi, jsou jednoduché, převážně řapíkaté, střídavé, uspořádané spirálně, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, kopinaté, nebo srdčité či okrouhlé, žilnatina je souběžná nebo zpeřená. Květy jsou oboupohlavné, jsou v květenstvích, většinou v jednoduchých hroznech. Listen ve tvaru toulce pod květenstvím chybí, na bázi stopky květů jsou většinou listeny. Květy jsou pravidelné nebo téměř pravidelné. Okvětí je vyvinuto, zpravidla 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), okvětní lístky srostlé a vytvářejí okvětní trubku, jsou bílé, modré nebo fialové. Tyčinek je 6, ve 2 přeslenech, zpravidla 3+3, jsou srostlé s korunní trubkou, ale navzájem volné. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, čnělka a blizna je 1, někdy je blizna trojlaločná, semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý, převážně tobolka.

Rozšíření ve světě

Je známo známy asi 40-45 druhů, které jsou rozšířeny převážně v Japonsku, jen málo jinde ve východní Asii, např. Číně. Jinde jsou jen pěstované, popřípadě zplanělé, např. v Evropa a v Severní Americe.

Výskyt v Česku

V ČR neroste přirozeně žádný druh z rodu bohyška (Hosta). Často je však v zahradách (ve více kultivarech) pěstována bohyška jitrocelová (Hosta plantaginea) jako okrasná rostlina, původní je v jihovýchodní Číně[2],.[3] Vzácněji se pěstují i další druhy, např. bohyška japonská (Hosta japonica), bohyška Sieboldova (Hosta sieboldiana) a bohyška modrofialová (Hosta coerulea).

Galerie

Druhy

Kultivary

Odkazy

Reference

Literatura

Květena ČR: 8 nebo 9 díl

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.