Bohuslän

Bohuslän (dánsky Båhuslen) je geografický a historický region na západě Švédska. Rozkládá se podél pobřeží Skagerraku mezi řekou Göta a norskou hranicí, má rozlohu 4 400 km² a žije v něm okolo 300 000 obyvatel.[1] Největším městem je Uddevalla.

Bohuslän
Pobřeží Bohuslänu
Nejvyšší bodBjörnerödspiggen (222 m n. m.)
Rozloha4400 km²
Nadřazená jednotkaGötaland
StátŠvédsko Švédsko
Obyvatelé300000 (2018)
Důležitá místaUddevalla
Souřadnice58°14′52,8″ s. š., 11°53′13,2″ v. d.
Bohuslän na mapě Švédska
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Území se jmenuje podle hradu Bohus (staronorsky Bágahús), založeného roku 1308 Haakonem V. Norským.[2] Provincie Bohuslän byla součástí Norska a potom dánsko-norského království až do roku 1658, kdy ji díky roskildskému míru získali Švédové. V roce 1680 se stala součástí kraje Göteborg a Bohus, který byl po administrativní reformě v roce 1998 rozšířen na Västra Götaland.

Pobřeží je členité a skalnaté s více než třemi tisíci ostrovy, z nichž největší je Orust. K Bohuslänu patří i ostrůvek Stora Drammen, na kterém se nachází nejzápadnější bod Švédska.[3] Největší švédský fjord Gullmarn byl v roce 1983 vyhlášen mořskou rezervací. Ve vnitrozemí se nacházejí četná jezera, z nichž největší je Bullarebygden. Tradičním způsobem obživy místních obyvatel je lov sleďů a těžba žuly, Uddevalla proslula výrobou lodí a automobilů a Kungälv potravinářským průmyslem. Územím provincie prochází železniční trať Bohusbanan. Rozvíjí se turistika: Bohuslän nabízí zachovanou přírodu i více než dvacet tisíc registrovaných památek. Skalní rytiny v Tanum, staré okolo tří tisíc let, jsou chráněny jako Světové dědictví.

Galerie

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.