Betlémský kostel

Betlémský kostel se nachází na úpatí kopce Špilberk v Pellicově ulici v katastrálním území Města Brna městské části Brno-střed. Byl vystavěn v historizujícím slohu s převládajícími novorenesančními prvky v letech 1894–1895. Byl prvním evangelickým kostelem v Brně, kde se kázalo výhradně česky.

Betlémský kostel
Betlémský kostel
Místo
StátČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresBrno-město
Obecměsto Brno
Souřadnice49°11′34,71″ s. š., 16°36′8,3″ v. d.
Základní informace
CírkevČeskobratrská církev evangelická
SeniorátBrněnský seniorát
SborSbor v Brně I
Užíváníužíván
Současný majitelFarní sbor Českobratrské církve evangelické v Brně I
Architektonický popis
ArchitektG. Alber
Stavební slohnovorenesance a historismus
Výstavba1894–23.5. 1895
Další informace
AdresaPellicova ul., 602 00 Brno-město
UlicePellicova
Oficiální webstránky sboru ČCE Brno I
Kód památky48158/7-7473 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Po vydání tolerančního patentu byl v Brně v roce 1782 založen evangelický sbor augsburského vyznání (luterský). Tento sbor byl z převážné části německý. Pro národnostní rozepře jej v roce 1878 opustili čeští evangelíci a založili kazatelskou stanici reformovaného sboru v Nosislavi, která se později stala samostatným sborem v Brně.

Sbor začal v roce 1894 se stavbou vlastního kostela v tehdejší Špilberské ulici (dnes Pellicově) na místě zahradní restaurace zvané „Malý Prater“. Postaven byl brněnským stavitelem Gottlobem (Bohuslavem) Alberem.[1] Stavba byla financována ze sbírek a darů. Slavnostní otevření kostela se uskutečnilo 23. května 1895 za účasti cca 5 000 věřících. Na průčelí kostela je umístěn nápis My kážeme Krista a ve své době se jednalo o první český nápis na veřejné budově v Brně vůbec.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 se český reformovaný sbor stal součástí Českobratrské církve evangelické. Kostel užívá (stejně jako Červený kostel) její první brněnský sbor.

Fotogalerie

Reference

  1. SLÁDEČEK, Petr. Novorenesanční kostely v Čechách a na Moravě. Praha, 2015 [cit. 2020-06-26]. 233 s. disertační práce. Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy. Vedoucí práce Jiří Kuthan. s. 97. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.