Bernard Clavel

Bernard Charles Henri Clavel (29. května 1923 Lons-le-Saunier5. října 2010 La Motte-Servolex) byl francouzský spisovatel.

Bernard Clavel
Narození29. května 1923
Lons-le-Saunier
Úmrtí5. října 2010 (ve věku 87 let)
Chambéry
Místo pohřbeníFrontenayský hřbitov
Povoláníspisovatel, autor dětské literatury, kritik umění a novinář
Žánrrurální román
Významná dílaPlody zimy
Pirates du Rhône
Malataverne
Pán řeky
Cargo pour l'enfer
 více na Wikidatech
OceněníGoncourtova cena (1968)
Národní řád Quebecu (2002)
Cena Eugène Dabita za populistický román
Podpis
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Pocházel z chudé rodiny, která mu neumožnila vysněné studium malířství, vyučil se cukrářem, pracoval v různých manuálních profesích a první román "Noční dělník" (L'Ouvrier de la nuit) vydal až v roce 1956.[1] Jeho nejvýznamnějším dílem je románová tetralogie Velká trpělivost, popisující život v jeho rodném kraji Jura ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Za závěrečný díl Plody zimy (1968, česky 1972) obdržel Goncourtovu cenu. Cestoval po světě, žil také v Československu.[2]

Dílo

Vydal okolo devadesáti knih: kromě beletrie také svazek společensko-kritických esejů Klid zbraní, životopisy Paula Gauguina a Leonarda da Vinci, sbírky lidových pověstí nebo dětskou knížku O černém beránku a bílém vlkovi. Jeho tvorba se vyznačuje čtivým realistickým stylem a citlivým zobrazením osudů obyčejných lidí (česky vyšly romány Noc bloudění, Čas vlků a Silák z pouti). Angažoval se v sociálním a protiválečném hnutí, byl členem Académie Goncourt a Sdružení pro výchovu k nenásilí a míru. V roce 2002 mu byl udělen Národní řád Québecu.

Podle jeho předloh natočil Denys de La Patellière filmy Hrom do toho (1965, v hlavní roli Jean Gabin) a Otec a dcera (1966, v hlavní roli Fernandel).

Reference

  1. Bernard Clavel. iLiteratura.cz, 19. 11. 2003 Dostupné online
  2. Nekrolog. Lidovky.cz, 7. 10. 2010 Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.