Berlínský mír

Berlínský mír byla mírová smlouva podepsaná mezi státy Rakouskem a Pruskem 28. července 1742 v Berlíně. Podpis smlouvy ukončil První slezskou válku. Byla jím zároveň potvrzena předchozí smlouva podepsaná 11. června 1742 ve Vratislavi (Breslau).

Na základě Berlínského míru muselo Rakousko podstoupit Dolní a Horní Slezsko až po řeku Opavu Prusku. Zůstalo mu tak jen vévodství těšínské a větší část Opavska. Prusko se zaručilo opustit válečnou koalici, která vznikla proti Rakousku a převzalo rakouské závazky ve Slezsku ve výši 1,7 milionů guldenů vůči Velké Británii.

Mír byl zaručen rovněž britským králem Jiřím II.

Dělením Slezska se pruský stát najednou zvětšil o více než jednu třetinu své původní rozlohy. Stejným poměrem vzrostl také počet obyvatel a finanční příjmy. Prusko bylo odhodláno ovládnout evropské mocnosti a současně se stalo nepřítelem habsburské říše. Tento dualismus měl trvat až do německé války roku 1866.

Zatrpklost se projevovala i mezi francouzským obyvatelstvem kvůli pruskému králi Fridrichu II., neboť s ním přišla vniveč už druhá koalice mezi oběma zeměmi.

Berlínský mír vydržel pouze do srpna roku 1744, když Fridrich II. svým vpádem do Čech rozpoutal Druhou slezskou válku.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.