Beniesova vila

Beniesova vila je kubistická vila podnikatele v cukrovarnictví, Michaela Beniese, nacházející se v městě Lysá nad Labem v části Litol. Jde o jednu z významných kubistických staveb v České republice. Jedná se, kromě jiného, o jednu z prvních staveb s plochou střechou a první, která měla na ploché střeše projektovánu zahradu.

Beniesova vila
Beniesova vila Litol
Základní informace
Slohkubismus
ArchitektEmil Králíček
Výstavba1912-1913
StavebníkMichael Benies
Poloha
AdresaLysá nad Labem, Česko Česko
UliceMírová
Souřadnice50°11′11,13″ s. š., 14°50′57,2″ v. d.
Další informace
Rejstříkové číslo památky101031 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

O stavbě

Stavbu realizovala stavební společnost Architekt a stavitel Matěj Blecha, a projektoval ji významný český architekt Emil Králíček. Stavba byla realizována v letech 1912-1913. Jedná se o první dům na našem území, kde byla na plochou střechu umístěna zahrada.

V interiéru jsou zachovány detaily výzdoby, zejména nárožní sloup s motivem, který byl použit pro plakát výstavy Český architektonický kubismus. Vstup do obytné části domu je ze západní strany. Ústřední místnost suterénu tvoří hala se čtyřmi pravoúhlými sloupy. V suterénu bývala ještě kuchyň, komora, spíž, přípravna, sklad potravin, umývárna, místnost pro uskladnění vína, prostor ústředního topení a tři menší místnosti pro služebné.

Do přízemí, nejvýstavnější části domu, je vstup ze strany severní. Pozoruhodnou vstupní chodbou se dostaneme do haly, kde dominují čtyři sloupy o čtvercovém půdorysu. Sloupy jsou v horní polovině bohatě zdobené plastickým kubistickým tvaroslovím, v dolní části bývalo dřevěné obložení se střídmě vyřezávaným dekorem. Prostor vymezený sloupy má ve stropu tvar osmiúhelníku, kde býval otevřený průhled až na střechu. V hale je zachováno dřevěné obložení stěn. Samotný strop haly je po obvodu sloupů členitý plastickými pravoúhlými pásy.

Směrem na jih je vstup do bývalého obývacího pokoje a jídelny. V těchto místnostech se zachovaly dveře a podokenní mřížky zakrývající topení. Z obývacího pokoje se vcházelo do pánského pokoje. Prosklené dveře jsou původní a typické je i výrazné profilování okraje stropu. Další menší místnosti přízemí sloužily jako jídelna, přípravna, prostor schodiště do patra, šatna, místnost pro služku a toalety. V patře je ústředním prostorem opět hala s galeriemi. Uprostřed severní strany se nachází schodiště, ze kterého je vstupu na balkon se třemi okny ve tvaru šestiúhelníku. Původní majitel měl v patře šatnu, místnost pro služku, lázně osvětlené šestiúhelnými okny a pokoje se vstupem na balkon. Ve zděném přístavku na střeše se nalézá prostor schodiště a dvě menší místnosti. Uprostřed rovné střechy je skleník ve tvaru trojúhelníku, v němž je patrný půdorysný tvar haly. Dekorované sloupy vedou až zcela nahoru a je viditelná svrchní konstrukce.

Současnost

Dům je ve špatném technickém stavu, ve vlastnictví soukromé společnosti. Zahrada u domu byla postupně zcela zničena, v sousedství je obrovské parkoviště automobilů a v bezprostřední blízkosti domu probíhají demoliční práce. Současný vlastník, firma ARS Altmann Praha spol. s r. o., zadal zpracování projektu rekonstrukce architektovi Davidu Vávrovi, ale rekonstrukce stále neprobíhá a objekt chátrá. Možná proto se v Lysé nad Labem začínají tvořit občanské aktivity snažící se přispět k záchraně domu.

Fotogalerie

Odkazy

Literatura

  • KOUKALOVÁ Šárka: Pozoruhodné objekty Městské památkové zóny v Lysé nad Labem. Lysá nad Labem 2003
  • KOUKALOVÁ Šárka: Moderní architektura Lysé nad Labem a Litole. Lysá nad Labem 2010
  • LUKEŠ Zdeněk: Neznámý kubistický dům. Vila Emila Králíčka v Lysé nad Labem. In: Architekt, 2002, č.1, s. 71
  • LUKEŠ Zdeněk: Emil Králíček - zapomenutý mistr secese a kubismu. Praha 2005
  • LUKEŠ Zdeněk: Beniesova vila v Litoli aneb Smutný příběh světově unikátní stavby. In: Neviditelný pes, http://neviditelnypes.lidovky.cz/architektura-beniesova-vila-v-litoli-ds8-/p_architekt.aspx?c=A090921_110803_p_architekt_wag, vyhledáno: 22. 5. 2015
  • NOVOTNÝ Michal: Beniesova vila v Litoli. Hledání zapomenutého stavebníka. In: Michal NOVOTNÝ: Kubismus v české architektuře - sto let poté. Praha 2013, s. 129-144
  • ŠTĚRBOVÁ Daniela: Beniesova vila v Litoli – příspěvek k poznání dobové technologie. In: Michal NOVOTNÝ: Kubismus v české architektuře - sto let poté. Praha 2013, s. 145-150
  • ŠVÁCHA Rostislav (ed.): Slavné vily Středočeského kraje. Praha 2010
  • VAJČNEROVÁ Kateřina / VÁVRA David: Studie rekonstrukce Beniesovy vily. Praha 2004

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.