Bellinzona

Bellinzona (francouzsky: Bellinzone, v archaické němčině: Bellenz, latinsky: Bilitio) je hlavní město švýcarského kantonu Ticino. Leží východně od řeky Ticino, v blízkosti Alp. Má přibližně 43 tisíc[1] obyvatel, není tedy největším městem kantonu - tím je Lugano. Je 45. největším švýcarským městem.

Bellinzona

znak
Poloha
Souřadnice46°12′ s. š., 9°1′ v. d.
Nadmořská výška238 m n. m.
StátŠvýcarsko Švýcarsko
KantonTicino
OkresBellinzona
Bellinzona
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha19,84 km²
Počet obyvatel43 220 (2018)[1]
Hustota zalidnění2 178,4 obyv./km²
Správa
Statusměsto
StarostaMario Branda
Oficiální webwww.bellinzona.ch
PSČ6500
Označení vozidelTI
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Území Bellinzony bylo od pravěku obýváno. Blízkostí masivu Alp mělo geografický význam pro komunikaci se Středoevropany a strategický význam pro vládu v Lombardii. Roku 1422 se význam Bellizony prokázal při bitvě u Arbeda, v níž se utkala vojska Konfederace s jednotkami Viscontiů. Spolu s alpskými průsmyky Nufenen, Svatý Gotthard, Lukmanier, San Bernardino a Poebene tvořila také klíčové obchodní centrum. Město je nyní známé mj. díky karnevalu Rabadan, který zde má již 150 let dlouhou tradici.[2]

Tři hrady v ilustraci bitvy u Arbeda

Památky

Město je turisty vyhledáváno pro trojici původem románských hradů a věže městského opevnění, které založil císař Fridrich I. Barbarossa, od roku 2000 jsou zapsány do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.[3]:

  • Castelgrande nebo Castello Visconteo - hrad na skále je dominantou uprostřed města; v době gotiky a renesance přestavěný rodinou Viscontiů, silně adaptovaný kolem roku 2008, kromě prohlídkového okruhu obsahuje Archeologické muzeum, vystavuje také cyklus malovaných renesančních prken s motivy Bestiáře a rytířských turnajů, přenesený z hotelu U jelena (Albergo del Cervo).
  • Montebello - z trojice hradů nejrozsáhlejší, situovaný jihovýchodně nad městem ve svahu
  • Sasso Corbaro - hrad viditelný v zalesněném panoramatu za Montebellem jako jedna věž
  • Budova radnice s vysokou hranolovou věží a cimbuřím - goticko-renesanční
  • Kolegiátní bazilika sv. Petra a Štěpána (Chiesa collegiata), raně barokní chrám s bohatou výzdobou 8 oltářů a kaplí, patronátní chrám Viscontiů

Současnost

Od roku 2004 ve městě působí Spolkový trestní soud, založený na základě nové ústavy z roku 2000. Soudí v první instanci vyjmenované druhy trestných činů.

Fotogalerie

Reference

  1. Dostupné online. [cit. 2020-06-02]
  2. RABADAN - Carnevale di Bellinzona [online]. www.rabadan.ch [cit. 2017-12-29]. Dostupné online. (italsky)
  3. Three Castles, Defensive Wall and Ramparts of the Market-Town of Bellinzona [online]. UNESCO (whc.unesco.org) [cit. 2017-12-29]. Dostupné online. (anglicky)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bellinzona na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.