Bear Grylls
Edward Michael Grylls přezdívaný Bear, (* 7. června 1974, Donaghadee, Severní Irsko) je britský dobrodruh, spisovatel, moderátor a bývalý příslušník SAS. Proslavil se jako průvodce v seriálu Nutné k přežití (Ultimate Survival/Man vs. Wild) vysílaném na stanici Discovery Channel. Ve věku 23 let se stal v roce 1998 nejmladším Britem, který zdolal Mount Everest.[1] V červenci 2009 se stal nejmladším (35 let) hlavním náčelníkem britských skautů ve Spojeném království.
Bear Grylls | |
---|---|
Narození | 7. června 1974 (47 let) Severní Irsko, Donaghadee |
Alma mater | Ludgrove School |
Povolání | objevitel, televizní moderátor, motivační řečník, horolezec, spisovatel a dobrodruh |
Ocenění | důstojník Řádu britského impéria |
Nábož. vyznání | anglikánství |
Choť | Shara Cannings Knight |
Děti | Jesse Grylls Marmaduke Mickey Percy Grylls Huckleberry Edward Joscelyne Grylls |
Rodiče | Michael Grylls a Sarah Ford |
Web | www |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Osobní život
Je synem sira Michaela Gryllse a Sally Gryllsové. Vyrůstal na ostrově Isle of Wight u britského pobřeží, kde se s otcem začal věnovat horolezení a společně vyráželi na plachetnici[2]. Má starší sestru Laru, která mu dala přezdívku Bear, když mu byl pouhý týden[2]. Studoval na Eton College a zakončil studium španělštiny na Londýnské univerzitě. Mluví plynule anglicky, španělsky, německy a francouzsky. Má černý pásek v karate. V květnu roku 1998 se stal tehdy nejmladším Britem, který kdy zdolal Mount Everest. V roce 2000 si vzal svoji ženu Sharu, s níž má 3 syny – Jesseho (2000), Marmaduka (2006) a Huckleberryho (2009).[3]
Služba v armádě
Po studiích odešel do armády. Sloužil 3 roky v SAS, kde prošel tvrdým výcvikem. Ve 21. pluku absolvoval parašutistický výcvik, a poté pracoval jako instruktor pro přežití v extrémních situacích. Dvakrát se zúčastnil i mise v Severní Africe. Při jedné z nich se mu stala nehoda v Keni. Ve výšce 4900 metrů se mu natrhl padák a on si při dopadu zlomil tři obratle. Strávil potom 18 měsíců v nemocnici na lůžku. V roce 2004 byl povýšen do čestné hodnosti poručík komandér.[4]
Přehled dosažených úspěchů
Obeplutí Velké Británie – v roce 2000 obeplul Velkou Británii na vodním skútru za účelem získat peníze pro záchranný člun. Také vesloval nahý 22 mil podél řeky Temže, aby získal peníze pro kamaráda, který přišel o nohy při sestupu.
Přeplutí severního Atlantiku – v roce 2003 přeplul severní Atlantik kousek pod polárním kruhem z Halifaxu do skotského John o' Groats s pětičlenným týmem na nafukovacím člunu.[5][6] Museli čelit vichřici, ledovcům a podobným přírodním vlivům. Za tento výkon dostal Grylls hodnost poručík komandér.
Večeře ve výšce – v roce 2005 vytvořil s kamarádem světový rekord za nejvyšší “open-air” formální večeři. Povedlo se jim to pomocí horkovzdušného balonu, kde měli speciálně upravený stolek ve výšce 25000 stop.
Padákem přes Angel Falls – v roce 2005 přeletěl na paraglidu s teamem vodopády Angel Falls ve Venezuele.
Padákem přes Himálaj – v roce 2007 přeletěl pomocí paraglidu Himálaj. Ve vysoké nadmořské výšce se vystavoval nebezpečí, protože teplota v této výšce klesá až na −60 °C. Tímto výkonem vytvořil nový světový rekord.
Nejdelší volný pád pod střechou – v roce 2008 pokořil Grylls Guinnessův rekord za nejdelší nepřetržitý tzv. vnitřní volný pád. Překonal tak tým z USA o pár sekund. Předchozí rekord činil 1 hodinu a 36 minut. Akce na podporu charity Global Angels.
Výprava do Antarktidy – v roce 2008 vedl Bear team, který se vypravil na jeden z nejodlehlejších vrcholů Antarktidy. Dále Bear team pokračoval prozkoumat pobřeží na člunu a také cestoval přes zamrzlé pouště na lyžích s padákem, kde se Grylls zranil.
Hlavní Ambasador světového skautingu - Bear Grylls už nějakou dobu fungoval jako hlava Britského skautingu, ale v roce 2018 se stal hlavním ambasadorem světového skautingu
Díla
Televizní pořady
Útěk k legiím (Escape to the Legion)
Pořad uvedený v roce 2005 ve kterém se Bear Grylls spolu s jedenácti dobrovolníky, od bývalých zločinců po snaživé obchodníky, absolvuje tvrdý měsíční výcvik v bývalé legionářské pevnosti v západní části Sahary, která vznikla, aby poskytla podmínky pro náročný legionářský základní výcvik, jenž patří mezi nejtvrdší a nejtrýznivější fyzické i psychické zkoušky, jaké člověk zná.
Man vs. Wild (Muž vs. Divočina)
Bear Grylls v tomto pořadu navštěvuje nehostinná místa po celém světě a demonstruje techniky, které zvyšují šance na přežití v případě nehody v daných lokalitách. Kromě využívání tradičních technik domorodých kmenů z příslušné oblasti se v pořadu objevují i situace obsahující moderní vybavení. V pořadu najdete situace, kde Bear šplhá na útesy, skáče s padákem z helikoptéry nebo letadla, leze po ledovci, omotává si v poušti hlavu močí nasáklým tričkem, svou moč uchovanou v chřestýší kůži i pije, jí výkaly různých zvířat, přespává v mrtvole velblouda, jí všemožné zástupce hmyzí říše a spí ve spacáku vyrobeném z otočené ovčí kůže.
Show obsahuje mnoho sporných momentů, kdy byl Bear kritizován za využívání filmových triků nebo střihu. Pořad o 7 sériích vycházel od roku 2006 až do roku 2012.
Worst Case Scenario (V nejhorším případě)
V roce 2010 Bear vytvořil sérii 12 dílů přinášejících rady, co dělat v krizových situacích, které se mohou přihodit komukoliv – dopravní nehoda, požár, útok psů, atp.
Escape from Hell (Únik z pekla)
Tento pořad byl vysílán v roce 2013 a v 6dílné sérii zveřejnil reálné příběhy lidí, kteří přežili katastrofickou událost.
Get Out Alive
Bear hostoval v reality show Get Out Alive with Bear Grylls odehrávající se na Novém Zélandu, která měla premiéru 8. července 2013.
The Island
Další reality show, ve které Bear Grylls působil, byla spuštěna 5. května 2014 a ukazovala počínání 13 britů na neobydleném ostrově v Pacifiku s minimálním vybavením.
You vs. Wild (Ty vs. Divočina)
Interaktivní seriál Netflixu, kde divák rozhoduje, co má Grylls udělat, aby přežil v divočině, případně splnil úkol (našel ztraceného člověka v džungli, doručil vakcínu). Jednotlivé díly jsou umístěny do různých prostředí, například džungle, hory, pouště. V případě špatných rozhodnutí může i později dojít k předčasnému ukončení mise a návratu k volbě, která problém způsobila.
Knihy
Bear Grylls je autorem následujících knih:[2]
- Vzhůru / Facing Up (2001)
- Facing the Frozen Ocean (2005)
- Born Survivor Bear Grylls (2007)
- Mise přežít: Zlato Bohů / Mission Survival: Gold of the Gods (2008)
- Mise přežít: Cesta vlka / Mission Survival: Way of the Wolf (2009)
- Mission Survival: Sands of the Scorpion (2009)
- Great Outdoor Adventures (2009)
- Mission Survival: Tracks of the Tiger (2010)
- Living Wild (2010)
- Two All Action Adventures (2011)
- To My Sons (2012)
- Bláto, pot a slzy / Mud, Sweat and Tears (2012)
- A Survival Guide for Life (2013)
- Příběhy skutečné odvahy / True Grit (2013)
- Your Life – Train For It (2014)
- Mission Survival: Claws of the Crocodile (2014)
- Let duchů / Ghost Flight (Will Jaeger 1) (2015)
- Hořící Andělé / Burning Angels (Will Jaeger 2) (2016)
- How to Stay Alive: The Ultimate Survival Guide for Any Situation (2017)
- The Devil's Sanctuary - The Hunt (Will Jaeger 3) (2018)
Značka Bear Grylls
Pod jménem Bear Grylls se vyrábí nože, nástroje a batohy společnost Gerber, oblečení pod jeho značkou potom britská společnost Craghoppers.[2]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bear Grylls na anglické Wikipedii.
- A Boy's Own adventure. www.telegraph.co.uk. 2003-04-06. Dostupné online [cit. 2019-01-24]. ISSN 0307-1235. (anglicky)
- VEJSKAL, Matyáš. Profil osobnosti: BEAR GRYLLS [online]. BUSHCRAFT.CZ, 22.10.2014. Dostupné online.
- Bear Grylls Biography. Short Biography [online]. 2016-06-07 [cit. 2019-01-24]. Dostupné online. (anglicky)
- The British Special Air Service [online]. [cit. 2019-01-24]. Dostupné v archivu. (anglicky)
- Bear completes Arctic journey. BBC News [online]. 2003-08-15 [cit. 2021-06-11]. Dostupné online. (anglicky)
- Success for Atlantic Crossing. Maritime Journal [online]. 2003-09-01 [cit. 2021-06-11]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Bear Grylls na Wikimedia Commons
- oficiální české stránky Beara Gryllse(stránka není funkční )
- oficiální stránky Beara Gryllse (anglicky)
- další české stránky o Bear Grylls (česky)
- další rozsáhlé stránky české stránky o Bearovi (česky)
- ukázka na youtube - Sibiř (anglicky)
- článek o Bearu Gryllsovi z Bushcraft.cz (česky)