Halifax (Nové Skotsko)

Halifax je hlavní město provincie Nové Skotsko. Představuje strategický bod při plavbě mezi Kanadou a Evropou, což bylo hlavně využito nejen v historii, kdy tímto přístavem prošlo mnoho nových přistěhovalců, ale Halifax sehrál svoji důležitou roli i během dvou světových válek. Dokonce se uvádí, že přístavištěm č. 21 (Pier21) v letech 19281971 prošlo na milion přistěhovalců. V současné době je přístaviště č. 21 muzeem, kde jsou exponáty týkající se přistěhovalectví do této oblasti. V Halifaxu se nachází také malé historické centrum, mořské muzeum a původní britská pevnost Citadela.

Halifax
Halifax Regional Municipality (HRM)
Halifax, Nové Skotsko
Poloha
Souřadnice44°38′52″ s. š., 63°34′17″ z. d.
Nadmořská výška145 m n. m.
StátKanada Kanada
ProvincieNové Skotsko
RegionHalifax Regional Municipality
Halifax
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha5 490,28 km²
Počet obyvatel390 096 (2011)
Hustota zalidnění71,1 obyv./km²
Správa
StarostaMichael J. Savage
Vznik1749
Oficiální webwww.halifax.ca
Telefonní předvolba902
PSČB3H – B3S
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Halifax, hlavní město provincie Nové Skotsko vzniklo v roce 1996 sloučením samosprávních měst Halifax, Dartmouth a Bedford. V samotném Halifaxu se nachází guvernérský palác, v kterém vždy sídlil guvernér provincie Nové Skotsko. V roce 1917 zde došlo k tzv. Halifaxskému výbuchu poté, co se zde srazila norská loď Imo s francouzskou nákladní lodí Mont Blanc, mající na palubě přes 2400 tun výbušnin. Byla to jedna z největších nejaderných explozí v historii.

V roce 1993, konzervativní provinční guvernér Nového Skotska, začal uvažovat o sloučení měst Halifax a Dartmouth s Bedfordem a ostatními menšími obcemi v těsné blízkosti Halifaxu. Halifax, Dartmouth a Bedford byly nejhustěji osídlená samostatná samosprávní území, zatím co ostatní části byly převážně zemědělské oblasti s největší rozlohou neobdělané, divoké země. Sloučení těchto tří regionů bylo oficiálně navrženo v roce 1974.

Bill Hayward byl navržen konzervativci pro přípravu a realizaci sloučení. Jejich úsilí bylo však zmařeno volbami, kdy zvítězila liberální strana, kdy představitel této vítězné strany, John Savage, označil navrhované sloučení jako bláznivé a nerealizovatelné z důvodu obrovských finančních nákladů a následných nákladů na chod celého sloučeného regionu (předpokládal částku 20 milionů dolarů ročně). V důsledku ostré diskuze mezi Haywardem a Savagem se obyvatelstvo v první fázi postavilo proti sloučení, obyvatelé zemědělských oblastí bylo v největší opozici, kdy se domnívalo, že budou platit vysoké daně aniž by dosáhlo na stejné služby (správní) jako obyvatelé měst. Aktuální debaty na toto téma však byly minimální, byla velice nízká informovanost obyvatel prostřednictvím médií nebo politických diskusí. Přesto návrh sloučení byl nevyhnutelný a nemohl již být zastaven. Nová demokratická strana volala po hlasování, které však nebylo uskutečněno.

Osobnosti města

Partnerská města

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.