Bešeňovské travertíny

Bešeňovské travertíny jsou přírodní výtvor, který se nachází v Žilinském kraji na Slovensku u obce Bešeňová. Roku 1984 byl objekt prohlášen chráněnou přírodní památkou. Tvoří jí 4 samostatné celky Červené terasy, travertinová skalka zvaná Kaplnka, pramenný travertinový kráter nad nivou Váhu tzv. Bazén, Biele terasy s odumřetým travertinem a několik solitérních minerálních pramenů. Nachází se v okrese Ružomberok v Žilinském kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v letech 1951, 1984 na rozloze 0,7323 ha. Ochranné pásmo nebylo stanoveno.

Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Bešeňovské travertíny
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení1951, 1984
VyhlásilMinisterstvo kultury SSR
Rozloha0,7323 ha
Poloha
StátSlovensko Slovensko
okres, krajokres Ružomberok, Žilinský kraj
UmístěníBešeňová
Souřadnice49°6′23″ s. š., 19°26′15″ v. d.
Bešeňovské travertíny
Další informace
Kód211
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Základní informace a zajímavosti

Bešeňovské travertíny jsou typem vápence, který vznikl vysrážením minerálních, či termálních pramenů bohatých na uhličitan vápenatý. Tyto prameny jsou bohaté ne jen na vápník, ale i na hořčík, železo a síru a dodávají lokalitě krásný živý lesk. Při vývěrech těchto pramenů se tvořily na ploše 3,18 hektarů unikátní travertínové kopy, bochníky, kaskády a jiné zajímavé útvary zabarvené nevšedními barvami.

Mimořádně pestře zbarvené jsou živé Červené terasy. Železo z minerálních pramenů má přímý vliv na barevné tónování travertinu od téměř bíle přes žlutou, pomerančovou až po rumělkově červenou, případně hnědou. Nejsytější tóny červené jsou v blízkosti vývěrů minerálního pramene, ve větší vzdálenosti od něj blednou. V zimě je obsah železa vyšší a povrchové vrstvy travertinu jsou červenější, v suchém létě je kaskáda nejsvětlejší. V 70. letech 20. století život Bielych terás ukončil hydrogeologický vrt. Na základě tohoto zásahu zanikly minerální prameny a ustala tvorba bílého travertinu. Kaplnka se nachází na okraji kamenolomu a je z ní možnost si prohlédnout celý bešeňovský travertín.

Minerální voda z Bešeňovských travertínů je pitná. Má mírně železitou, ale příjemnou chuť. Pramen se nachází nedaleko známého termálního koupaliště Bešeňová, vyvěrá v blízkosti červenkavé kamenné kopy nad železniční tratí.

V minulosti se zde těžil žlutohnědý travertinizovaný pramenit, tzv. zlatý bešeňovský travertin. Jeho vyleštěné zlaté desky zdobí budovu Univerzity Komenského v Bratislavě. Byl použit i na stavbách v jiných státech Evropy, např. ve Švýcarsku, Francii, Belgii a Německu.

Lokalita

Tento vápencový lom se nachází severně několik sto metrů od boce Bešeňová. Patří k nejvýznamnějším travertinovým lokalitám na Slovensku a v rámci Evropy je nejzajímavější a nejvzácnější oblastí svého druhu.

Zajímavosti v okolí

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bešeňovské travertíny na slovenské Wikipedii. Překlad byl doplněný o další nové informace.

Literatura

  • BIZUBOVÁ, M. 2008. Prírodné krásy Slovenska. Kamene. Bratislava: Vydavateľstvo DAJAMA, 2008. 119 s. ISBN 978-80-89226-48-1.
  • RUBÍN J., GALVÁNEK J., VYDRA V.: Klenoty neživej prírody Slovenska. MARTIN: Osveta, 1987. 272 s.
  • Travertíny, Obec Bešeňová. 2009. Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.