Bečej

Bečej (v srbské cyrilici Бечеј; maďarsky Óbecse) je město v srbské Vojvodině na řece Tise, na hranici mezi regiony Banátu a Bačky. V roce 2011 mělo město 23 985 obyvatel. Administrativně je součástí Jihobačského okruhu.

Bečej
Zimní pohled na centrum města

znak
Poloha
Souřadnice45°37′ s. š., 20°2′ v. d.
StátSrbsko Srbsko
autonomní oblastVojvodina
okruhy SrbskaJihobačský okruh
Bečej
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel23 895 (2011)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obyvatele města tvoří Srbové a Maďaři, přibližně v poměru 1:1.

Historie

Město je poprvé připomínáno k roku 1091; vzniklo z podhradí, které se postupně vytvářelo okolo ostrova na řece Tisa, kde se nacházela středověká pevnost. Jeho název se nejspíše vyvinul od jména uherských šlechticů, kterým patřily okolní pozemky.

Až do roku 1551 bylo součástí Uherska (po nějakou dobu se jej zmocnil srbský vládce Đurađ Branković), a hned záhy postupující Osmanská říše. Po podpisu Karlovického míru v roce 1699 a ústupu Turků se stalo součástí tzv. Vojenské hranice (též známé jako Krajina) v příhraničí Habsburské monarchie (později Rakousko-Uherska). Roku 1703 získalo první školu se srbským vyučovacím jazykem a v roce 1765 s jazykem maďarským. V roce 1854 zde vypukl rozsáhlý požár, kterému padlo za oběť 200 místních domů.

Od roku 1918 bylo město součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a později Jugoslávie. Dnes je součástí Srbska. Průmyslové podniky zde vznikly v meziválečném období.

Kulturní památky

Nedaleko Bečeje se nachází Zámek Fantast. Ve městě působí také knihovna (založena v roce 1863) a sídlí zde městské muzeum.

Místní pravoslavný kostel je zasvěcen svatému Jiří (srbsky Sveti Đorđe).

Významní rodáci

Partnerská města

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.