Umělecké muzeum Basilej

Umělecké muzeum Basilej (německy Kunstmuseum Basel) patří k nejvýznamnějším veřejným sbírkám výtvarného umění ve Švýcarsku, obsahuje kolem 300.000 artefaktů a je zapsáno jako památka národního významu.

Umělecké muzeum Basilej
Hlavní budova Uměleckého muzea Basilej
Údaje o muzeu
StátŠvýcarsko Švýcarsko
MěstoBasilej
AdresaSt.Alban-Graben 8
CH-4010 Basel
Zakladatelměsto Basilej
Vlastníkkanton a město Basilej
Založeno1661
Zeměpisné souřadnice47°33′15″ s. š., 7°35′39″ v. d.
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Dům U komára (Haus Zur Mücke), první sídlo muzea

Základ jeho sbírek vytvořil Amerbachův kabinet (obrazy, grafika a kabinet kuriozit s kolekcí osobních předmětů z pozůstalosti Erasma Rotterdamského a sbírka děl Hanse Holbeina mladšího, kterou město Basilej k založení muzea roku 1661 zakoupilo a společně s prvním domem U komára (Haus Zur Mücke) převedlo do správy basilejské univerzity. Univerzita je zde provozovala až do poloviny 19. století společně s univerzitní knihovnou. Muzeum inzeruje, že roku 1671 otevřelo sbírky veřejnosti a že je tak nejstarším veřejně přístupným muzeem umění na světě.[1] Teprve roku 1683 otevřelo jako druhé v pořadí Ashmoleovo muzeum v Oxfordu. Druhá basilejská expozice muzea byla otevřena v bývalém klášteře augustiniánů a teprve třetí budovu navrhli architekti Paul Bonatz a Rudolf Christ roku 1931 jako novou a hlavní pro toto mmuzeum. Sídlí nedaleko opatství sv. Albana. Roku 2016 budovu rekonstruovali a rozšířili architekti Emanuel Christ a Christoph Gantenbein.

Obsah

Rozsah sbírek malby, kresby, grafiky a soch sahá od raného 15. století do současnosti. Významné jsou především kolekce děl umělců 15. a 16. století z oblasti horního Porýní, nizozemských mistrů 17. století, grafický kabinet a dále sbírky umění od 19. století do současnosti. Cenná kolekce děl byla roku 1967 získána přímo od Pabla Picassa.

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.