Barbara Maria Willi

Barbara Maria Willi (* 12. dubna 1965, Wettelbrunn, Německo[1]) je česko-německá cembalistka, varhanice a specialistka na kladívkový klavír. V roce 2020 se stala děkankou Hudební fakulty JAMU v Brně.

prof. Barbara Maria Willi, Ph.D.
Narození12. dubna 1965 (57 let)
Freiburg im Breisgau
Povolánípedagožka
Funkceděkan (Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění; 2020–2024)
Webhttps://barbara-maria-willi.eu/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Studium

V roce 2006 získala doktorský titul na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně za svou práci „O stylu generálního basu v 17. století“. Významný vliv na její pojetí hudby měli profesoři Stanislav Heller (Freiburg im Breisgau), Aline Zylberajch (Štrasburk) a Kenneth Gilbert (Mozarteum Salcburk). Nové pohledy na provozovací praxi staré hudby jí poskytl Nikolaus Harnoncourt (Mozarteum Salcburk). Obory hra na cembalo, kladívkový klavír a provozovací praxe staré hudby na Mozarteu v Salcburku absolvovala v roce 1995 s vyznamenáním. V témže roce získala cenu „Prix d’encouragement – special mention” (zvláštní uznání) v mezinárodní cembalové soutěži v Bruggách.

V roce 2010 byla prezidentem republiky Václavem Klausem jmenována profesorkou.

Profesní kariéra

K historickým nástrojům a dovednosti v ladění jí přivedli Jos van Immerseel a Mark Lindley. Jesper Christensen v ní budoval touhu zrealizovat generální bas co nejvěrněji barokním principům.

Spolupracovala s umělci jako například Magdalena Kožená, Martina Janková, Erich Hoeprich, Doron Sherwin, Erich Höbarth, Sergio Azzolini nebo Christian Leiterer. Koncertovala v Curyšské opeře, ve vídeňském Konzerthausu, ve filharmoniích v Krakově, Essenu, Vrotislavi, na Bratislavském hradě či v pražském Rudolfinu.

Jako cembalistka a sólistka na kladívkový klavír zkoumala generálbasové prameny 17. století. Na téma kladívkového klavíru uskutečnila výzkum v oblasti písňové tvorby 18. století a představila neznámé české autory (Josef Rösler, Jan Hugo Voříšek, Leopold Koželuh). Založila také cembalovou třídu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde se v roce 2014 stala vedoucí katedry varhanní a historické interpretace.

Pro festival Concentus Moraviae vytvořila dramaturgie, jakými byly vlámská bouře, velcí skladatelé a jejích nepřátelé. Součástí festivalu se stalo bienále staré hudby s největším počtem koncertů na autentické nástroje ve střední Evropě.[zdroj?!] V roce 2014 začala působit jako dramaturgyně festivalu Bachův varhanní podzim. Spolu s agenturou C.E.M.A. založila cyklus koncertů staré hudby v Brně pod názvem Barbara Maria Willi uvádí.

Je autorkou generálbasové detektivky „Generálbas anebo kdo zavraždil kontrapunkt?“ (Musica Sacra, Brno 2010). Věnuje se také interpretaci soudobé hudby, mimo jiné s Brno Contemporary Orchestra.

Dne 23. října 2020 byla zvolena do funkce děkanky Hudební fakulty JAMU na funkční období 2020–2024.[2]

Ocenění

Její nahrávky („Intrada di Polcinelli“, „Salve mater“) získaly řadu ocenění (cena německé hudební kritiky, choc du monde de musique, CD měsíce časopisů Harmonie a Klassik heute). V roce 2005 byla členkou poroty mezinárodní soutěže v rámci festivalu Pražské jaro.

Televizní přenos z festivalu Concentus Moraviae, kde koncertovala spolu s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou a kontratenorem Thierrym Grégoirem, byl oceněn cenou za nejlepší záznam koncertu na festivalu Zlatá Praha 2000.

Odkazy

Reference

  1. Profil v databázi Národních autorit ČR. [cit. 24. 10. 2020]
  2. REDAKCE. Novou děkankou Hudební fakulty JAMU bude Barbara Maria Willi. Harmonie [online]. 2020-10-23 [cit. 2020-10-24]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.