Ballomar

Ballomar také Ballomarius (140? - okolo 180?) byl král germánského kmene Markomanů, který vládl v době tzv. Markomanských válek. Informace o tomto germánském vůdci jsou zmíněny ve spisech římského historika Cassiuse Dia.[1]

Ballomar
Narození140
Morava
Úmrtí170 (ve věku 29–30 let)
Morava
Povolánívoják
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Postup Markomanů a Sarmatů vedených Ballomarem okolo roku 170 na mapě Evropy.

Někdy před rokem 166 stanul v čele jedenácti germánských kmenů z Podunají a vedl mírové rozhovory s římským legátem v Panonii Marcem Iallio Bassem.[2] Mezi hlavními představiteli při jednáni byli i ostatní vůdci germánských kmenů Kvádů, Hermundurů či Naristů. I když při jednání bylo dosaženo mírové dohody,[1] brzy po jednání byla dohoda porušena,[3] protože Germáni se Sarmaty v roce 166[2] na řece Dunaj překročili Limes Romanus a napadli Římské imperium. Následně v letech 167-170 porazil svaz germánských kmenů v čele s Ballomarem 20 000 Římanů, když se Římané pod vedením Marca Aurelia pokoušeli o protiofenzívu u Carnunta. Markomani a Kvádové vedeni Ballomarem poté od Carnunta vyrazili na jih. Po zdolání Alp vydrancovali město Opitergium (dnešní Oderzo). Jejich nápor vyvrcholil obležením Aquileie. Poprvé od porážky Teutonů a Kimbrů ve 2. stol. př. l. vstoupila na území Apeninského poloostrova nepřátelská síla, což otřáslo sebedůvěrou obyvatel římského impéria. Ostatní germánské kmeny po dobytí Carnunta vyplenily ostatní sídla v provincii Noricum. V roce 172 podnikli Římané pod vedením Marca Aurelia znovu výpravu na sever od Dunaje na území Germánie, kde Markomany drtivě porazili a podrobili. V dalších dvou letech si podrobili Kvády.

Ballomara snad znázorňuje epizoda XXV na sloupu Marca Aurelia, který stojí na náměstí Piazza Colonna v Římě, datování epizody se pohybuje okolo roku 172 našeho letopočtu. Sloup znázorňuje markomanské války s římským impériem.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ballomar na anglické Wikipedii.

  1. Cassius Dio - Roman History, Epitome of Book LXXII (anglicky)
  2. DROBERJAR, Eduard. Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě. Praha: Libri, 2002. 456 s. ISBN 80-7277-106-X.
  3. GRANT, Michael. The Antonines: The Roman Empire in Transition. [s.l.]: Routledge, 2016. 248 s. Dostupné online. ISBN 9781317972105. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.