Bahádur Šáh II.

Bahádur Šáh II. (24. října 1775 Dillí7. listopadu 1862 Rangún) byl poslední mughalský císař.

Bahádur Šáh II.
mughalský císař
Korunovaný Bahadúr Šáh II. na portrétu, kolem roku 1850
Doba vlády 28. září 183729. březen 1858
Úplné jméno Abu Zafar Sirajuddin Muhammad Bahadur Shah Zafar
Narození 24. říjen 1775
Dillí
Úmrtí 7. listopad 1862
Rangún
Pohřben Rangún, poblíž Šweitigoumské pagody
Předchůdce Akbar Šáh II.
Nástupce mughalské císařství zaniklo
Manželka I. Ashraf Mahal
II. Akhtar Mahal
III. Akhtar Mahal
IV. Taj Mahal
Otec Akbar Šáh II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Svržený 83letý císař krátce po procesu v roce 1858, zřejmě jediné dochované foto
Portrét Bahádura Šáha II. s klenoty, 1854

Narodil se jako druhý syn císaře Akbara Šáha II. a nastoupil na trůn hned po jeho smrti 28. září 1837. Jako císař vládl už jen malé oblasti v okolí opevněného města starého Dillí. Stále byl dědicem mughalského korunního pokladu (na Pavím trůnu se všemi klenoty, drahokamy a perlami byl třikrát portrétován). Roku 1857 byl aktérem velkého povstání Indů proti Britům, na jehož počátku byl ostatními lokálními panovníky zvolen za vůdce odporu. Po prohrané válce byl v Humajúnově hrobce se svou rodinou obklíčen a zajat. Jeho dva nejstarší synové Mírza Mughal a Mírza Chizr a vnuk Mírza Abú Bakr byli následně bez soudu zastřeleni majorem Williamem Hodsonem. Britové se zmocnili pokladu, který zčásti přivezli britskému králi a zčásti rozkradli a v následujících desetiletích rozprodali.

Bahádur Šáh II. byl následně ve zmanipulovaném politickém procesu odsouzen za vzpouru, zradu a vraždu a poslán do exilu v Barmě, kde o čtyři roky později zemřel; jeho mohyla byla nalezena teprve v roce 1991.[1] Jím definitivně zanikla mughalská vláda v Indii.

Vzhledem k tomu, že Velké indické povstání, v němž byl Bahádur Šáh II. alespoň formálně hlavním reprezentantem Indů, bylo na dlouhou dobu nejvýznamnějším projevem vlasteneckého odporu Indů proti nadvládě Britů, je Indy dodnes považován za jednoho z národních hrdinů. Jsou po něm pojmenovávány ulice, točí se o něm filmy atp. Muslimové si jeho státu také váží jako posledního pozůstatku muslimského státu na území Indie. Z toho důvodu je velmi populární také v Pákistánu.

Kulturní dědictví

Poklad

  • Zlatá královská koruna Bahadúra Šáha II. (přesně vyobrazená zde na portrétu v infoboxu) byla zhotovená v Dillí po roce 1837, je vykládaná diamanty, raritními smaragdy, rubíny, tyrkysy a perlami obrovské ceny. Její čepice je ze sametu a ozdoby z peří. Britové ji uloupili a předali do svého královského pokladu v Londýně, naposledy byla vystavena v roce 2013 a vyvolala v tisku diskusi o navrácení pokladu do Indie.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Encyclopaedia Indica: Bahadur Shah II, The last Mughal Emperor, Anmol Publications, New Delhi 1999, s. 213, 236, obr. s. 64
  • Lord Roberts of Kandahár: Ein und vierzig Jahre in Indien. Berlin 1904, I. díl (dostupné online německy), II. díl

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.