Břehule říční

Břehule říční (Riparia riparia) je jediným druhem břehule (Riparia), pěvce z čeledi vlaštovkovití, který hnízdí v Česku. Je zde chráněna zákonem jako ohrožený druh.[2]

Břehule říční
Břehule říční
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďvlaštovkovití (Hirundinidae)
Rodbřehule (Riparia)
Binomické jméno
Riparia riparia
Linnaeus, 1758
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Hnízdiště břehulí říčních v pískové stěně poblíž Jindřichova Hradce v oblasti přírodní památky Pískovna na cvičišti

Měří na délku 12 cm. Samec i samice jsou na horní straně těla hnědí, na spodní bílí. Charakteristickým znakem je zemitě hnědý příčný proužek na hrdle a mělce vidlicovitě vykrojený ocas.

Rozšíření

Žije v Evropě, Asii, severní Africe a Severní Americe. Obývá místa s vysokými hlinitými břehy nebo podobné stěny, například v pískovnách.

Ekologie

Vejce břehule říční

V hliněných nebo pískových stěnách vyhrabávají samec se samičkou hnízdní noru, která končí hnízdní komůrkou. Komůrku vystýlají trávou a peřím. Na 4–6 bílých vejcích sedí oba rodiče 16–18 dní. Živí se drobným hmyzem, který chytají v letu.

Ohrožení a ochrana

Břehule patří mezi ohrožené druhy ptáků. Po umělé regulaci vodních toků našla náhradní stanoviště v pískovnách a dalších těžebních prostorech. V rámci projektu „Stabilizace populace břehulí v Jihočeském kraji“ organizace Calla upravuje hnízdní stěny břehulí v jihočeských pískovnách ve Lžíně na Táborsku, Záblatí na Třeboňsku a Třebči na Borovansku, ve kterých bylo napočítáno celkem 863 břehulích nor.[3]

Přirozenými hnízdišti břehulí jsou strmé říční břehy obnovované povodněmi. Těch je v současnosti nedostatek zejména kvůli regulaci řek, tudíž si musí břehule hledat nová hnízdiště. Nachází je zejména v pískovnách, ale také v jiných člověkem vytvořených místech (hromady hlíny či písku, otvory v říčních nábřežích), kde však často dochází ke kolizi s lidskou činností. V pískovnách ČMŠ jsou pro břehule připraveny vhodné stěny k hnízdění vysoké alespoň 3 metry. V nich se nacházejí nory, do kterých se nedostane ani člověk, ani přirození predátoři.

Ocenění

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. Vyhláška č. 175/2006 Sb.
  3. Projekt na podporu břehulí probíhá úspěšně, ecn.cz, 17.7.2009
  4. Ptákem roku je břehule říční. Malá vlaštovka, která bydlí v pískovnách. iDNES.cz [online]. 2013-02-12 [cit. 2018-09-04]. Dostupné online.
  5. Ptákem roku 2013 je břehule říční. www.rozhlas.cz. Dostupné online [cit. 2018-09-04]. (česky)

Literatura

  • Šťastný, K.; Drchal, K. Naši pěvci. Praha : SZN, 1984. 174 S.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.