Augustyn Łukosz

Augustyn Łukosz (17. srpna 1884, Stonava27. října 1940, Mauthausen) byl aktivista polské menšiny v Československu, poslanec Slezského parlamentu (Sejm Śląski)[1], zakladatel a předseda Polské sociálnědemokratické strany Haliče a Těšínského Slezska (Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego).[2]

Augustyn Łukosz
Narození17. srpna 1884
Stonava
Úmrtí27. října 1940
Mauthausen
Národnostpolská
Povolánípolitik
Politická stranaPolská socialistická strana práce
ChoťTeresa Szewczyk
DětiAugustyna
Waleria
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Po základní škole pracoval jako horník v Karviné[p. 1], později jako železničář na funkci výhybkáře v Loukách nad Olší.

Od raného mládí se angažoval v dělnickém hnutí, stal se členem Polské sociálnědemokratické strany Haliče a Těšínského Slezska, později byl členem Polské socialistické strany (Polska Partia Socjalistyczna (PPS)). Po rozdělení Těšínského Slezska zůstal v Československé republice a přispěl k vzniku Polské socialistické dělnické strany (Polskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSPR)), kde vedl její frakci členů, kteří nesouhlasili se spoluprací s komunisty. Přispíval do stranického časopisu Robotnik Śląski. Byl spoluzakladatel Polského dělnického osvětově-gymnastického spolku (Polskiego Stowarzyszenia Robotniczego Oświatowo-Gimnastycznego) pod názvem Siła (Síla) v Českém Těšíně, který se spojil s československým oddílem.[1]

V roce 1934 byl vyloučen z PSPR kvůli rozdílným ideovým názorům s vedením strany. Na rozdíl od vedení strany se snažil o spolupráci s československou sociální demokracií.[1]

V roce 1935 založil Polskou sociálně demokratickou stranu (Polska Partia Socjaldemokratyczna), která se v roce 1937 sjednotila s lidovci a vznikla Polská lidová strana (Polska Partia Ludowa (PPL)). Od března do července 1935 redigoval stranický tisk Naprzód (Vpřed) Po připojení Zaolší k Polsku byl jmenován polským prezidentem Ignacy Mościckým poslancem Slezského parlamentu (Sejmu Śląskiego). V roce 1938 mu byl udělen Řád Polonia Restituta (Order Odrodzenia Polski) 4. třídy: důstojník[3]. Jeho mandát skončil na podzim 1939, kdy jej nacisté internovali do koncentračního tábora ve Skrochovicích, okres Opava[4], po jehož likvidaci byl 16. dubna 1940 transportován do koncentračního tábora Dachau a později do Mauthausen-Gusenu, kde zemřel na vyčerpání.

Odkazy

Poznámky

  1. Do 22. 2. 1949 byl používán název Karvinná.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Augustyn Łukosz na polské Wikipedii a Augustyn Łukosz na anglické Wikipedii.

  1. SH.JMJM.CZ [online]. sh.jmjm.cz [cit. 2015-12-30]. Dostupné online. (česky)
  2. Gawrecki Dan...c.d., s. 242
  3. MARCOŃ, Witold. Sylwetki trzech posłów zaolziańskich do Sejmu Śląskiego w Katowicach. Zwrot. September 2012, s. 38–39. (anglicky)
  4. Koncentrační tábor Skrochovice u Opavy. Kapitola Někteří uvěznění. sh.jmjm.cz [online]. [cit. 2017-02-12]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

  • SH.JMJM.CZ
  • Gawrecki, Dan (2000). "Polské politické strany v Habsburské monarchii a v Československé republice". In Pavel Marek; et al. Přehled politického stranictví na území českých zemí a Československa v letech 1861–1998. Olomouc: Katedra politologie a evropských studií FFUP. S. 238–244. ISBN 80-86200-25-6.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.