Atlascopcosaurus

Atlascopcosaurus („ještěr společnosti Atlas Copco“) byl rod menšího býložravého dinosaura z kladu Elasmaria, žijící v období rané křídy na území dnešní jihovýchodní Austrálie. Fosilie byly objeveny v sedimentech geologického souvrství Eumeralla o stáří kolem 115 milionů let.[1]

Atlascopcosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 118 až 110 miliony let
Rekonstrukce atlascopcosaura
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
InfrařádOrnithopoda
ČeleďHypsilophodontidae
RodAtlascopcosaurus
Rich & Vickers-Rich, 1989
Binomické jméno
Atlascopcosaurus loadsi
Rich & Vickers-Rich, 1989
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Tento drobný, asi jen 2 metry dlouhý[2] a kolem 125 kg vážící býložravý dinosaurus z čeledi hypsilofodontidů žil v období spodní křídy (geologické stupně apt a alb) na území dnešní Austrálie (lokalita Dinosaur Cove). Taxon byl ustaven na základě značně nekompletního materiálu (holotyp se skládá pouze z části maxilly a zubů).

Atlascopcosaurus zřejmě žil jako jeho příbuzní Leaellynasaura, Fulgurotherium a Qantassaurus, v rodinných skupinkách nebo malých stádech. Během života atlaskopkosauři nebyli značně ohrožováni predátory nebo dlouhým migrováním - značí o tom holenní kost neúplné kostry, připisované atlaskopkosaurovi, která odhaluje, že v posledních letech svého života trpěl chronickou osteomyelitidou.

Tento dinosaurus byl pojmenován podle společnosti Atlas Copco, která poskytla vybavení pro paleontologické vykopávky v roce 1984, během nichž byl fosilní materiál objeven.[3]

Druhové jméno loadsi odkazuje na Williama Loadse, který byl v době objevu státním manažerem firmy Atlas Copco a na výzkumu se aktivně podílel.[3]

Odkazy

Reference

  1. SOCHA, Vladimír. Nejbohatší geologická souvrství světa. OSEL.cz [online]. 12. března 2021. Dostupné online. (česky)
  2. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 42). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  3. SOCHA, V. Jméno polárního dinosaura vzniklo jako poděkování soukromé společnosti. iDNES.cz [online]. 2021-06-19 [cit. 2021-07-04]. Dostupné online. (česky)

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.