Asijsko-pacifické hospodářské společenství
Asijsko-pacifické hospodářské společenství (anglicky Asia-Pacific Economic Cooperation, zkratka APEC) je organizace sdružující 21 zemí. Tyto země vytvářejí polovinu HDP světa. Cílem tohoto seskupení je zlepšit ekonomické a politické vztahy mezi členskými státy. Tato ekonomická integrace má své sídlo v Singapuru.
Členové
Zakládajících členů bylo v roce 1989 dvanáct: Austrálie, Brunej, Filipíny, Indonésie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Malajsie, Nový Zéland, Thajsko, Singapur a USA. V roce 1991 přistoupily Čína, Hongkong a Tchaj-wan, v roce 1993 Mexiko a Papua Nová Guinea, v roce 1994 Chile a v roce 1998 Peru, Rusko a Vietnam.
Cíle organizace
APEC vzniklo původně jako diskusní fórum zemí, které chtěly řešit ekonomické problémy regionu. Po celé období své existence sleduje následující cíle:
- růst a rozvoj regionu,
- zvýšení efektů regionu plynoucích z větší ekonomické spolupráce,
- rozvoj a posilování otevřeného multilaterálního systému obchodu,
- odstranění bariér obchodu se zbožím, službami a investicemi.
Naplňováním těchto cílů vedlo ke vzniku regionálního seskupení s obrovskou ekonomickou silou. Státy APEC se podílí na třetině rozlohy světa, žije v nich přibližně 40 % obyvatelstva, podílí se na více než polovině světového HDP a přibližně 45 % světového obchodu.
V roce 1994 byl stanoven ambiciózní cíl – vytvoření zóny volného obchodu. Za tímto účelem byl vytvořen akční plán, který má vést k naplňování volného obchodu. Plán je postavený na dobrovolnosti a korespondují s ním tři hlavní pilíře APEC:
- Obchodní a investiční liberalizace
- Ekonomická a obchodní spolupráce
- Podpora obchodu a investic
Od roku 1993 se uvolňuje obchod a rostou investice v regionu. Roste rovněž podíl vzájemného obchodu mezi státy APEC.
Externí odkazy
- Galerie Asijsko-pacifické hospodářské společenství na Wikimedia Commons
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Asijsko-pacifické hospodářské společenství na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky společenství