Aristotele Fioravanti

Ridolfo Fioravanti, zvaný Aristotele (1415 nebo 1420? v Bologni1486?) byl italský architekt a stavitel renesance. Jeho příjmení je někdy uváděno jako Fieraventi nebo Fioravante. V ruštině se píše: Фьораванти, Фиораванти, Фиеравенти, Фиораванте.

Aristotele Fioravanti
Narození1420
Bologna
Úmrtí1486 (ve věku 65–66 let)
Moskva
Povoláníarchitekt a inženýr
RodičeFioravante Fioravanti
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Palác Podestà

Život

Z jeho mládí je známo jen velmi málo. Narodil se v Bologni v rodině architekta - stavitele vodních staveb.

Dílo

Byl známý novým stylem při rekonstrukcích věží pro šlechtické rody ve městě. V letech 14581467 pracoval ve Florencii pro rodinu Cosimo de' Medici staršího a v Miláně. Poté se vrátil do svého domova. Zde pracoval na plánech pro obnovu fasády paláce del Podestà, nejdříve mezi lety 1484 a 1494 pod Giovannim Bentivoglio (1443–1508) v renesančním slohu. V roce 1467 pracoval Fioravanti pro krále Matyáše Korvína (1443–1490) v Uhrách.

Práce v Rusku

Uspenskij sobor

V roce 1475 odešel na pozvání vyslance velikého knížete moskevského Ivana III. pracovat do Moskvy. Doprovázela ho jeho stavební huť včetně syna Petra. V Moskevském kremlu postavil mezi lety 14751479 velkolepý Uspenský chrám (Zesnutí Panny Marie), inspirovaný ruskou architekturou 12. století, ale zároveň se zřetelnými prvky severoitalské architektury. Katedrála je dnes velmi ceněnou architektonickou památkou.

Fioravanti však nebyl pouze talentovaným architektem a stavitelem, ale měl také technické nadání. Pro stavbu Uspenského chrámu setrojil zdvihací mechanismus. V roce 1478 v době bojů Ivana III. s Novgorodem sestavil přes řeku Volchov most ze člunů. Kromě toho působil jako technický poradce moskevského dělostřelectva a zúčastnil se s ním několika válečných tažení, například roku 1482 proti Kazani nebo 1485 proti tverskému velkoknížectví.

Podle některých zdrojů byl Ivanem III. uvržen do vězení a měl zemřít v zajetí.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aristotile Fioravanti na německé Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.