Arabská kuchyně

Arabská kuchyně (arabsky مطبخ عربي) jsou kulinářšké postupy příslušníků zemí arabského poloostrova, které jsou také nazývány jako orientální kuchyně nebo kuchyně Blízkého východu. Jsou definovány různými regionálními kuchyněmi, které se táhnou arabským světem od Maghrebu po Mašrek, příp. Levantu, kde je jejich vliv poslední staletí patrný a po oblast Perského zálivu. Tyto kuchyně jsou často staletí staré a navzájem si podobné také kulturou velkého obchodu s kořením, bylinami a potravinami. Tři hlavní oblasti známé jako Maghreb, Mašrek a Záliv mají mnoho podobností, ale také mnoho unikátních tradic. Také byly tyto kuchyně ovlivněny klimatem, možnostmi kultivace, stejně jako možností obchodu. Kuchyně Maghrebu a Levanty, příp. Mašreku, jsou relativně mladé – vyvinuly se v průběhu posledních staletí, zatímco kuchyně z oblasti Zálivu je velmi stará. Kuchyně lze rozdělit na městské a venkovské.

Arabská kuchyně
Orientální kuchyně
Blízkovýchodní kuchyně
Kuchyně Blízkého východu
Mezze ve městě Petra v Jordánsku.
Základní informace
RozšířeníSaúdská Arábie Saúdská Arábie
Jemen Jemen
Omán Omán
 Emiráty
Katar Katar
Bahrajn Bahrajn
Kuvajt Kuvajt
Irák Irák
Jordánsko Jordánsko

Pod pojem orientální kuchyně, který je v kuchařských knihách často používány, se často řadí i perská, kurdská a turecká kuchyně, které mají každá do jisté míry samostatnou kulinářskou tradici.

Literatura

  • BAHBOUH, Charif; DOBEŠOVÁ, Blanka. Syrská kuchyně. Brandýs nad Labem: Dar Ibn Rushd, 2015. ISBN 978-80-86149-99-8.
  • DOBEŠOVÁ, Blanka; ČAPKOVÁ, Eva; BAHBOUH, Charif. Syrská a libanonská kuchyně. Praha: Dar Ibn Rushd, 2003. ISBN 80-86149-35-8.
  • SALEH, Eleonóra. Kuchyně palestinských Arabů. Martin: Osveta, 1992. ISBN 80-217-0503-5.
  • ZYGMUNTOWICZ, Andrzej. Marocká kuchyně. Bratislava: Champagne Avantgarde, 1992. ISBN 80-7150-024-0.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.