Apoštolský vikariát Bejrút

Apoštolský vikariát Bejrút je vikariát římskokatolické církve, nacházející se v Libanonu.

Apoštolský vikariát Bejrút
Apostolicus Vicariatus Berytensis
latinská katedrála sv. Ludvíka v Bejrútu
Základní informace
SídloBejrút
Katedrálasv. Ludvíka v Bejrútu
Zřízena1953
Církev sui iurisŘímskokatolická církev
BiskupCesar Essayan
Statistické údaje
Počet farností8
Počet katolíků15 000
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Latinský obřad katolické církve v Libanonu přišel s křížovými výpravami na konci 11. století a konečnou porážkou křižáků na Blízkém východě v druhé polovině 13. století. V tomto období se v zemích kde leží současný Libanon, vytvořilo několik latinských církevních oblastí, které nahrazovaly staré biskupství vzniklá v počátcích křesťanství: arcidiecéze Tyr, se sufragánními diecézemi Ptolemais ve Fénicii, Caesarea Philippi, Sidón a Berytus, zatímco Latinský antiochijský patriarchát měl diecéze Byblus, Tripolis a Antarados. Tyto diecéze jsou zaniklé a používají se jako titulární sídla.

Obřad pokračoval příchodem františkánů i jiných katolických řádů např. kapucínů, karmelitánů a poté i lazaristů a jezuitů. Pro věřící latinského obřadu v Libanonu nebylo vytvořeno žádné církevní území, až do konce francouzského mandátu na konci druhé světové války kdy apoštolský delegát v Sýrii usedl jako biskup pro latinské věřící v Libanonu.

Vikariát byl vytvořen dne 4. června 1953 bulou Solent caeli papeže Pia XII., z části území apoštolského vikariátu Aleppo. Apoštolští vikáři jsou členy Konference latinských biskupů arabských oblastí. Apoštolský vikariát podléhá přímo Svatému stolci.

Současnost

Hlavním chámem je Katedrála Svatého Ludvíka. K roku 2010 měl vikariát 15 000 věřících, 1 diecézního kněze, 160 řeholních kněží, 1 stálého jáhna, 208 řeholníků, 1 115 řeholnic a 8 farností.

Seznam apoštolských vikářů

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vicariato apostolico di Beirut na italské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.