Antonio Sant'Elia

Antonio Sant'Elia (30. dubna 1888 Como10. října 1916 Monfalcone) byl italský architekt a představitel futurismu.

Antonio Sant'Elia
Narození30. dubna 1888
Como
Úmrtí10. října 1916 (ve věku 28 let)
Monfalcone
Příčina úmrtízabitý v boji
Alma materAkademie krásných umění Brera
Povoláníarchitekt a hudební skladatel
Významná dílaManifest futuristické architektury
OceněníSilver Medal of Military Valour
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Sant'Elia navštěvoval stavební školu v Como a později studoval na Accademia di Brera v Miláně a Accademia di Belle Arti v Bologni. V roce 1912 si otevřel vlastní architektonickou firmu v Miláně a navázala kontakt s dalšími futuristy. Sant'Elia vstoupil do italské armády v roce 1915, v době kdy Itálie vstoupila do první světové války. V roce 1916 byl zabit u Monfalcone ve věku 28 let.

Dílo

Sant'Elia byl ovlivněn jednak italskými architekty jako byl Raimondo D’Aronco a Giuseppe Sommaruga, a Rakušany jako byl Otto Wagner a Adolf Loos. Inspirován americkými architekty výškových budov (které znal jen z časopisů), rozkreslil v letech 1912-1914 sérii kreseb La Città Nuova (New City). Na těchto výkresech odpověděl na otázky týkajících se moderních budov a dopravy, např. v Miláně. Na obrázcích byly řadové mrakodrapy, nadzemní železnice a velké letiště byly umístěny na střechu hlavního nádraží. Kresby byly vystaveny v roce 1914 na výstavě skupiny architektů s názvem Nuove Tendenze. Díky řadě publikací ovlivnil mnoho architektů modernismu ve 20. letech 20. století, včetně Le Corbusiera. 11. července 1914 se objevil manifest L’architettura futurista (Futuristická architektura) na němž se podílel Sant'Elia. Postavené Sant'Eliovy stavby jsou však spíše klasifikací určitého stylu.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Antonio Sant'Elia na italské Wikipedii a Antonio Sant'Elia na německé Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.