Anton Semjonovič Makarenko

Anton Semjonovič Makarenko (13. března 1888[1] v Bilopillji1. dubna 1939), byl ukrajinský a sovětský spisovatel a pedagog, tvůrce originálního výchovného systému kolektivní výchovy; kolektiv pokládal za jeden ze základních výchovných prostředků.

Anton Semjonovič Makarenko
Narození13. března 1888[1]
Bilopillja
Úmrtí1. dubna 1939 (ve věku 51 let)
Golicyno
Příčina úmrtísrdeční selhání
Místo pohřbeníNovoděvičí hřbitov
Povolánípedagog, vychovatel, spisovatel literatury faktu, spisovatel a učitel
Alma materPoltava National Pedagogical University
OceněníŘád rudého praporu práce
Podpis
oficiální stránka
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

V roce 1917 ukončil učitelský institut v Poltavě. V letech 19201935 organizoval v Poltavě a Charkově opatrovnicko-vychovatelské pracovní kolonie pro bezdomou a provinilou mládež, po roce 1935 se začal věnovat spisovatelství. Usiloval o uvedení chovanců ke shodně organizované kolektivní činnosti založené na komunistické ideologii. Od Maxima Gorkého převzal víru v možnost přeměny člověka i maximálně zanedbaného společensky a morálně. Jeho systém fungoval ještě v padesátých a šedesátých letech dvacátého století v SSSR a jemu podřízených státech ve Střední Evropě.

Ve svých pracích představil všestranný systém pedagogického působení na mládež, vycházející ze základního úkolu vychovatele nebo učitele, vyplývajícího z všeobecných norem budování komunismu a základní formy výchovy, jakou stanoví kolektiv v charakteru nových socialistických poměrů. Jako hlavní element kolektivu uváděl dobrou organizaci, ba i jistý stupeň vojenské kázně.

Dílo

  • Pedagogická poéma (1933–1935)
  • Kniha pro rodiče (1937)
  • Vlajky na věžích (1938)
  • O výchově dětí v rodině (1949), slov. Pravda
  • Budú z nich ľudia (1949), slov. Pravda, (1951), slov. Pravda, (1959), slov. Mladé letá
  • Pochod tridsiateho roku a nepublikované rukopisy (1952), slov. Štátne nakladateľstvo
  • Vybrané pedagogické spisy I.-II.-III.-IV.-V. (1952), slov. Štátne nakladateľstvo

Reference

  1. Богуславский, М. В. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-12-18]. Heslo МАКА́РЕНКО. Dostupné online. (rusky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.