Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (zkratka ÚOHS, lidově Antimonopolní úřad) je ústřední orgán státní správy České republiky pro oblast hospodářské soutěže a veřejných zakázek se sídlem v Brně. Vznikl 1. července 1991 jako Český úřad pro hospodářskou soutěž, v letech 1992–1996 působil jako Ministerstvo pro hospodářskou soutěž. Působnost Úřadu je vymezena zákonem č. 273/1996 Sb., o působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Vznik1. listopadu 1996
Právní formaorganizační složka státu
Sídlotřída Kpt. Jaroše 1926/7, Brno, 602 00, Česko
Souřadnice49°12′3″ s. š., 16°36′35″ v. d.
PředsedaJUDr. PhDr. Petr Mlsna Ph.D.
Oficiální webwww.uohs.cz/en/homepage.html a www.uohs.cz/cs/uvodni-stranka.html
Datová schránkafs2aa2t
IČO65349423 (VR)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Úkoly Úřadu

Úřadu přísluší vytvářet podmínky pro podporu a ochranu hospodářské soutěže, vykonávat dohled při zadávání veřejných zakázek a veřejné podpory. V oblasti veřejné podpory rozhodoval Úřad v letech 2000–2004 o slučitelnosti poskytování veřejné podpory s právem ES. Tato pravomoc přešla od 1. května 2004 plně na Evropskou komisi. Úřad je poradenským, monitorovacím a konzultačním orgánem.

Vedení Úřadu

V čele Úřadu je předseda, kterého jmenuje na návrh vlády prezident republiky. Funkční období předsedy je 6 let a nikdo nesmí být do této funkce jmenován na více než dvě funkční období. Předseda Úřadu nesmí být členem žádné politické strany nebo politického hnutí.

Přehled předsedů Úřadu

Přehled místopředsedů Úřadu

Do 31. prosince 2006 se jednalo o funkci náměstka, po tomto datu o místopředsedu.

  • JUDr. Hynek Brom (2009–dosud) – I. místopředseda
  • JUDr. Eva Kubišová (2011–dosud)
  • JUDr. Petr Solský (2015- dosud)

Nefunkční ÚOHS v síti politické korupce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má splňovat v českém institucionálním systému dvě funkce – dohled nad veřejnými zakázkami a roli antimonopolního dozoru. ÚOHS však dlouhodobě údajně trpí neefektivitou[3], problematickými rozhodnutími, uzavřeností úřadu před veřejností, politickým ovlivňováním (Jiří Švachula,[4] Jaroslav Faltýnek). Za tento stav je odpovědný a dlouhodobě kritizovaný předseda úřadu Petr Rafaj.

Pod vlivem nedávných korupčních kauz vedení ÚOHS se naplno projevily systémové problémy dohledu nad zadáváním veřejných zakázek v České republice. Úřad není v současném modelu funkční a není schopen plnit roli nezávislého gestora veřejných zakázek. Tento trh přitom představuje stovky miliard korun ročně.

Mezi zásadními zjištěnými problémy je nadměrná koncentrace pravomocí v rukou předsedy úřadu Petra Rafaje, který ve svém postavení zcela ovládá úřad z personální stránky a má silné nástroje k ovlivňování rozhodování úřadu v prvním i druhém stupni.

Organizační nastavení ÚOHS je ve srovnání s ostatními unijními státy ojedinělé. Je naprosto výjimečné, aby bylo rozhodování o miliardové veřejné zakázce v rukách jednoho člověka, aniž by na něj byly kladeny nároky jako na soudce.

Protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Oživení a Transparency International ČR (TI) přichází s návrhem reformy, která by zlepšila dohled nad veřejnými zakázkami a zefektivnila fungování úřadu. Úřad musí být transparentní, rychlý a odolný proti politickým tlakům.

Každá reforma dohledu nad veřejnými zakázkami, která chce řešit systémové problémy ÚOHS, by měla obsahovat tyto principy:

  1. Vznikne stálý nezávislý kolektivní orgán pro rozhodování v řízeních o přezkumu zadávání veřejných zakázek.
  2. O návrzích dodavatelů bude rozhodovat kolektivní orgán v jediné instanci.
  3. Pravomoci předsedy budou zákonem vymezeny tak, aby jako jediná osoba nemohla ovládat rozhodování v přezkumu.
  4. Předseda bude do funkce jmenován podle výsledků otevřeného výběrového řízení.
  5. Pro funkci předsedy i členů kolektivního rozhodovacího orgánu budou stanoveny minimální odborné požadavky, funkční období a odvolací důvody.
  6. Úřad bude otevřený účastníkům na trhu veřejných zakázek i veřejnosti a bude poskytovat podporu zadavatelům a ochranu dodavatelům.

Další informace o navrhované reformě se dočtete zde.

Reference

  1. Jmenování, odvolání a pověření prezidenta republiky ve vztahu k vládě České republiky [online]. Praha: Kancelář prezidenta republiky [cit. 2014-10-09]. Dostupné online.
  2. Historie Úřadu [online]. Brno: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže [cit. 2014-10-09]. Dostupné online.
  3. https://www.transparency.cz/kauzy/nefunkcni-uohs-v-siti-politicke-korupce/
  4. https://domaci.ihned.cz/c1-66746200-obzaloba-v-kauze-svachula-mluvi-o-korupci-masivnich-rozmeru-klicovym-dukazem-jsou-odposlechy-hovoru-s-faltynkovymi

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.