Andrej Alexejevič Amalrik

Andrej Alexejevič Amalrik rusky Андре́й Алексе́евич Амальри́к (12. května 1938, Moskva12. listopadu 1980, nedaleko Guadalajary, Kastilie – La Mancha, Španělsko) byl ruský disident, spisovatel a publicista.

Andrej Alexejevič Amalrik
Amalrik na tiskové konferenci po příletu na Schiphol 15. července 1976
Rodné jménoAndrej Alexejevič Amalrik
Narození7. března 1963
Moskva
Úmrtí11. prosince 1980 (ve věku 42 let)
Guadalajara
Příčina úmrtísilniční dopravní nehoda
Místo pohřbeníRuský hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois
Povoláníspisovatel
Alma materLomonosovova univerzita
Významná dílaPřežije Sovětský Svaz rok 1984?
Podpis
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a dílo

Studoval historii na Lomonosovově univerzitě, odkud byl roku 1963 vyloučen za seminární práci obhajující normanskou teorii. V letech 1965-1966 byl vypovězen na Sibiř za příživnictví. Po návratu do Moskvy pracoval jako externista v tiskové agentuře Novosti. Psal hry ve stylu absurdního dramatu, spolu s Pavlem Litvinovem poskytli západním novinářům údaje o perzekuci sovětských disidentů, poté byl z agentury propuštěn a pracoval jako listonoš.

V roce 1969 napsal esej Přežije Sovětský Svaz rok 1984? (narážka na román George Orwella 1984), v níž přišel s provokativní myšlenkou, že SSSR je země vnitřně nestabilní kvůli zaostávající ekonomice a národnostní roztříštěnosti, takže větší krize, za jakou Amalrik pokládal čínsko-sovětské konflikty (1969), by mohla vést k jeho kolapsu. Za vydání této knihy byl roku 1970 odsouzen ke třem letům odnětí svobody, po odpykání trestu musel nuceně pobývat v Magadanu až do roku 1975. V roce 1976 byl jedním ze zakladatelů Moskevské helsinské skupiny, následně byl zbaven sovětského občanství a donucen s manželkou Gjuzel Makudinovovou emigrovat do Nizozemska. Živil se publicistickou a přednáškovou činností, zemřel na silnici poblíž Guadalajary roku 1980 při autonehodě, během cesty z jižní Francie do Madridu.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.