Anaplastický oligodendrogliom

Anaplastický oligodendrogliom je zhoubný nádor vycházející z oligodendrocytů, což je jeden z druhů podpůrných buněk nervové tkáně, neuroglie. Patří tudíž mezi gliomy, resp. oligodendrogliomy . Od oligodedrogliomu grade II se liší histologickými známkami malignity, buňky jsou tzv. anaplastické, tzn. velmi málo diferencované, s jadernými atypiemi, nádor je velmi buněčný, časté jsou buněčné mitózy, nekrózy a krvácení v nádoru. V ostatních znacích odpovídá struktuře oligodendrogliomu, včetně struktury kapilární sítě a kalcifikací, které ovšem nemusí být přítomny. Ze všech oligodendrogliálních nádorů anaplastický oligodendrogliom tvoří 20–51 %.[1]

Anaplastický oligodendrogliom
snímek z magnetické rezonance - oligodendrogliom
Klasifikace
MKN-10C72.
Klinický obraz
Postižený systémmozek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příznaky jsou nejprve nevýrazné, plíživé a odpovídají nádorům mozku obecně, nejčastěji se jedná o epileptické záchvaty,[2] dále se objevují bolesti hlavy či neurologické deficity.

Oligodendrogliom, stejně tak i jeho anaplastická forma, je nádor poměrně citlivý k chemoterapii. Terapie je hlavně chirurgická, poté následuje radiační terapie následovaná chemoterapií, nebo se přechází rovnou k chemoterapii. Používá se temozolomid[3] nebo PCV protokol[2][3] – kombinace prokarbazinu, CCNU a vinkristinu.

Anaplastický oligodendrogliom může tvořit metastázy i mimo centrální nervový systém, ovšem činí tak poměrně vzácně.[4] Průměrná doba přežití je 3 až 4 roky.[5]

Histologické preparáty

Doporučená literatura

  • BLACK, Peter McL.; LOEFFLER, Jay S. Cancer of the nervous system. [s.l.]: Lippincott Williams & Wilkins, 2005. 891 s. Dostupné online. ISBN 0781737311.
  • MORANTZ, Robert A. Brain tumors: a comprehensive text. [s.l.]: Marcel Dekke, 2003. 840 s. ISBN 0824788265.

Reference

Externí odkazy


Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.