Amputace

Amputace je odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky. V některých zemích byla a je amputace prstů, rukou či nohou praktikována jako trest u odsouzených zločinců. V některých kulturách a náboženstvích se drobnější amputace či zmrzačení praktikují z rituálních důvodů. Amputace prstů byla prováděna i z důvodu manželství a to především u žen a amputace prstů jako takové jsou doloženy v paleolitu.[2] Amputace varlat u samců se nazývá kastrace.

Amputace nohy císaře Fridricha III., jedno z nejstarších dochovaných vyobrazení chirurgického zákroku[1]
Zahnutý amputační nůž

Amputace v chirurgii

V chirurgii se amputace provádí z důvodu zmírnění či odstranění bolesti nebo za účelem zamezení šíření infekce (gangréna) či metastáz. U člověka (na rozdíl od některých jiných živočichů, např. ještěrky) amputované periferní části těla nedorůstají a vzniklé následky lze napravit jen transplantací nebo umělou protézou.

Nejstarší doložené úspěšné chirurgické amputace jsou podle kosterních nálezů datovány do doby před zhruba 7000 roky (Vedrovice v ČR 7500 roků, Francie 6700 až 6900 roků).[3]

Následkem amputace je často dojem končetiny na místě končetiny amputované, tzv. fantomová končetina.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amputation na anglické Wikipedii.

  1. VOCELKA, Karl; HELLER, Lynne. Soukromý svět Habsburků. Život a všední dny jednoho rodu = Die Private Welt der Habsburger. Překlad Lucie Navrátilová. 1. vyd. Plzeň : Plejáda, 2011. 344 s. ISBN 978-80-87374-29-0. S. 160.
  2. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs41982-018-0016-8 - A Cross-cultural Perspective on Upper Palaeolithic Hand Images with Missing Phalanges
  3. Francouzi objevili kostru po úspěšné amputaci starou 7000 let – České noviny, 15. 1. 2010

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.