American Cheese Society

American Cheese Society® (ACS, česky doslova „Americká sýrová společnost“) je americká nezisková organizace. Jejím cílem je propagace a podpora „amerických sýrů“.[1] ACS poskytuje komunitám obchodujících se sýry vzdělávací zdroje a příležitosti, k vytváření sítí a zároveň podporuje nejvyšší standardy výroby sýrů, zaměřené na bezpečnost a udržitelnost.

American Cheese Society
Vznik1983
Oficiální webwww.cheesesociety.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ACS je neziskové obchodní sdružení, založené v roce 1983. Uděluje ceny, uznávající jemné sýry a pěstované mléčné výrobky, prostřednictvím každoroční akce "Judging & Competition". Od roku 1983 se sýraři, maloobchodníci, distributoři, dovozci / vývozci, mlékaři, akademici, nadšenci, výrobci speciálních potravin a další účastní asociace Annual Conference (Výroční konference).[2][3]

ACS založil Frank Kosikowski z Cornellovy univerzity. Kosikowski je autorem několika knih o sýru např. Cheese and Fermented Milk Food (Sýr a fermentované mléčné výrobky).[4] Většina pracovníků byli dobrovolníci, v 90. letech došlo k velkému vzrůstu jak pro ACS, tak pro americký sýrový průmysl obecně.

V roce 2018 bylo ve Spojených státech, Kanadě a mnoha dalších zemích po celém světě téměř 1 800 členů sdružení.[5]

Obecně

ACS poskytuje sýrské komunitě vzdělávací zdroje a příležitosti k vytváření sítí a zároveň podporuje nejvyšší standardy výroby sýrů, zaměřené na bezpečnost a udržitelnost.[6]

ACS má alianční neziskovou organizaci s názvem „American Cheese Education Foundation (ACEF)“.[7] ACEF je charitativní organizace s odečitatelnou položkou 501 (c)(3), která dárcům umožňuje zasílat dary na podporu stávajících a nových možností o další vzdělávací příležitosti pro všechny zájemce o výrobu, marketing, prodej a ocenění amerického řemeslníka, statek a speciální sýry.

Členství

Členství v ACS je k dispozici každému, kdo se stará o sýr – ať už jde o profesionála v oboru nebo někoho, kdo má vášeň pro americká řemesla a speciální sýry. Členství je k dispozici na dvou úrovních: profesionální (výrobce nebo obchodní partner) a neprofesionální (přidružený).[8]

Události a vzdělávání

Americká společnost pro sýry (ACS) pořádá každoroční konferenci a soutěž s cílem shromáždit členy řemeslné a speciální sýrské komunity, s přibližně 1 400 účastníky, kteří se každý rok scházejí v jiném městě, za účelem vzdělávání a vytváření sítí. ACS také vyvinula a spravuje ACS Certified Cheese Professional Exam[9] a ACS TASTE Test, které musí projít, aby získali ACS Certified Cheese Sensory Evaluator.[10]

Tyto zkoušky byly zavedeny s cílem podpořit zlepšení standard komplexních znalostí a služeb, v oblasti výroby sýrů, které nabízejí odborníkům v sýrné branži příležitost získat tyto vynikající tituly a prokázat, že nabyli důkladných odborných znalostí, které jsou požadovány v odvětví výroby sýrů. Organizace a jednotlivci, kteří hledají zaměstnance, mají k dispozici online adresář[11] jednotlivců s označením ACS CCP®, což dává vlastníkům ACS CCP, ACS CCSE a jejich zaměstnavatelům silnou konkurenční výhodu.

ACS pořádá každoročně několik akcí, včetně amerického měsíce sýra každý říjen.[12] Cílem měsíční oslavy je propagace a podpora amerického sýrového průmyslu a zvýšení financování americké nadace, pro vzdělávání sýrů. Americký sýrový měsíc povzbuzuje sýraře k pořádání zvláštních akcí, jako jsou prohlídky jejich farem. Lidé z celé země jsou vyzváni, aby se podíleli na propagaci akcí souvisejících se sýrem, včetně shromáždění sýrařů, maloobchodníků a kuchařů na oslavu a sdílení skvělého sýra.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku American Cheese Society na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. news.google.com. Dostupné online.
  3. Dostupné online.
  4. Dostupné online.
  5. Dostupné online.
  6. Dostupné online.
  7. Dostupné online.
  8. Dostupné online.
  9. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2019-11-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-05.
  10. {{{publisher}}}: The American Cheese Society Announces 2018 Industry Certification Results, tisková zpráva, [cit. {{{accessdate}}}], Dostupné on-line.
  11. Dostupné online.
  12. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.