Macrobius

Ambrosius Theodosius Macrobius byl římský gramatik a novoplatonský filosof na přelomu 4. a 5. století. Je po něm pojmenován kráter Macrobius na přivrácené straně Měsíce.[1][2]

Macrobius
Narození370
Afrika
Úmrtí430 (ve věku 59–60 let)
Povolánífilozof, spisovatel, státní úředník, hudební teoretik, filolog a básník
Významná dílaSaturnalia
DětiMacrobius Plotinus Eustathius
PříbuzníMacrobius Plotinus Eudoxius (vnuk)
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Macrobius dává svoji knihu synu Eustachovi (Italský rukopis, kolem 1100)

Biografie

O jeho životě je málo známo, snad je totožný s Macrobiem, prefektem ve Španělsku roku 399, prokonsulem v Africe 410 a kancléřem. Jen z jeho jména lze soudit, že byl křesťanem.

Dílo

Rámcem jeho hlavního díla, Saturnália, psaného pro syna Eustachia formou symposia, je debata o svátku Saturnálií. Obsah je věnován hlavně Vergiliovi, jeho názorům, stylu, srovnání s Homérem a podobně. Hlavními citovanými autoritami jsou Aulus Gellius, Seneca a Plútarchos, kteří však nejsou jmenováni. Kniha obsahuje množství velmi zvláštních myšlenek a úvah, které dávají nahlédnout do novoplatonismu 4. století.

Iniciála E, píšící muž je patrně Macrobius (Francouzský rukopis, kolem 1150)
Ovšemže otroci, ale jsou to lidé.
 Saturnalia
Dobré zákony vznikají ze špatných činů.
 Saturnalia

Další dílo, komentář ke Snu Scipionovu, jak jej vypráví Cicero,[1] je zajímavé hlavně tím, že obsahuje diskusi dobových kosmologických názorů, na něž pak navazovali středověcí autoři. Země, globus terrae, je zde představena jako koule vůči ostatnímu Vesmíru nepatrná, která leží uprostřed ostatních sfér. Následující obrázky jsou z rukopisu Commentarii in somnum Scipionis, patrně francouzského původu, kolem 1150.


Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ambrosius Theodosius Macrobius na anglické Wikipedii.

  1. Antonín Rükl: Atlas Měsíce, druhé české vydání, Aventinum (Praha 2012), kapitola Cleomedes, str. 78, č. mapového listu 26, ISBN 978-80-7151-269-1
  2. Crater Macrobius on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.