Almagest

Almagest je latinizovaná podoba středověkého arabského názvu (الكتاب المجسطي, al-kitabu-l-mijisti Velká kniha) užívaného pro nejznámější spis slavného řeckého astronoma a geografa Klaudia Ptolemaia s původním názvem Μαθηματικἠ Σύνταξις (Mathématiké syntaxis Matematická soustava).[1] Dílo vzniklo v 2. století n. l. v egyptské Alexandrii a shrnovalo veškeré antické vědění v oboru astronomie (jako jsou např. polohy hvězd, planet, souhvězdí a další) až do novověku bylo v arabském i evropském světě autoritativním pojednáním o tomto oboru založeným na geocentrismu. Jeho astrologickým dodatkem či pokračováním je Tetrabiblos.

Almagest
AutorKlaudios Ptolemaios
Jazykstarořečtina
Žánrtraktát
Datum vydání148
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obsah 13 knih

Renesanční schéma sfér ptolemaiovského geocentrického kosmu z díla Cosmographicus liber Petra Apiana vydaného 1524. Geometrickými poměry se toto schéma nezabývá.

Ptolemaios vycházel hlavně z teorií a zjištění svých předchůdců – především Hipparcha a z pozorování babylonských a alexandrijských astronomů.

Je to úplný výklad matematické astronomie založené na tom, že Země tvaru koule představuje střed kosmu a Slunce, Měsíc, planety a hvězdy obíhají kolem ní. Předpokládá, že světová sféra s hvězdami se jako jeden celek otáčí kolem nehybné Země přibližně jednou za den. Připouští ale, že jeho model by pracoval stejně, kdyby se naopak Země otáčela uprostřed světové sféry kolem své osy, jako si myslí jiní, nebo kdyby se otáčelo kolem společné osy obojí při zachování relativního pohybu. O Aristarchově heliocentrickém systému se nezmiňuje.[2]

Dílo zahrnuje 13 knih s touto tematikou:

Kniha Tematika knihy
I krátký úvod s důrazem na Aristotelovo dílo a trigonometrii, usnadňující pochopení práce
II popis východů a západů hvězd, délky dne a ostatní základní otázky sférické astronomie
III teorie pohybu Slunce
IV popis modelu pohybu Měsíce
V vzdálenost ZeměMěsíc a rozměry Země, Slunce a Měsíce, Měsíční a sluneční paralaxa
VI teorie Zatmění Slunce a Měsíce
VII a VIII katalog 1022 hvězd
IX obecný popis pohybu planet se zaměřením na Merkur
X popis parametrů oběhu Venuše a Marsu
XI popis parametrů oběhů Jupiteru a Saturnu
XII popis smyček opisovaných planetami na hvězdné obloze (zpětný pohyb, pozice a největší elongace)
XIII popis pohybu planet v ekliptické šíři

Tištěná vydání

Odkazy

Reference

  1. Antonín Rükl: Atlas Měsíce, Aventinum (Praha 1991), kapitola Ptolemaus, str. 114, č. mapového listu 44, ISBN 80-85277-10-7
  2. ŠTEFL, Vladimír. Klaudios Ptolemaios. Praha: Prométheus, 2005. ISBN 80-7196-317-8. S. 56.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.