Adaptace (umění)

Adaptace v umění je přenos uměleckého díla z jednoho stylu, kultury nebo média do jiného. Může se jednat o adaptaci literárního díla pro film nebo přeměnu uměleckého díla pro nové publikum.

Příklady adaptací

Historie adaptace umění

Praxe adaptace byla v umění běžná již ve starověké řecké kultuře, například při adaptaci mýtů a vyprávění pro jeviště (Aischylovy, Sofoklovy a Euripidovy adaptace Homéra).

Shakespeare byl adaptátorem, protože téměř všechny jeho hry jsou silně závislé na již existujících zdrojích.

Před romantickými představami o originalitě bylo v západní kultuře kopírování klasických autorů považováno za klíčovou estetickou praxi. Toto neoklasické paradigma vyjádřil Alexander Pope, který ve svém Eseji o kritice („Essay on Criticism") přirovnal kopírování Homéra ke kopírování přírody.[2]

Podle Popea bylo úkolem spisovatele obměňovat existující myšlenky: „Co bylo často myšleno, ale ne tak dobře vyjádřeno;“. V 19. století se mnoho evropských národů snažilo znovu objevit a přizpůsobit středověké příběhy, aby mohly být využity k různým druhům nacionalismu.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Adaptation (arts) na anglické Wikipedii a Adaptacja (sztuka) na polské Wikipedii.

  1. Pro kritiku literárních kořenů adaptačních studií a jejich doprovodných metodologií viz Simone Murray: Materializing Adaptation Studies: the Adaptation Industry. Literatura/Film QuarterlyVol. 36, č. 1 (2008), s. 4-20
  2. "An Essay on Criticism" řádky 133 –140

Literatura

  • Cutchins, Dennis, Katja Krebs, Eckart Voigts (eds.). The Routledge Companion to Adaptation. London: Routledge, 2018.
  • Elliott, Kamilla. Theorizing Adaptation. Oxford: OUP, 2020.
  • Hutcheon, Linda, with Siobhan O’Flynn. A Theory of Adaptation. 2nd ed. London: Routledge, 2013.
  • Leitch, Thomas (ed.) Oxford Handbook of Adaptation Studies. Oxford: OUP, 2017.
  • Murray, Simone. The Adaptation Industry: The Cultural Economy of Contemporary Adaptation. New York: Routledge, 2012.
  • Sanders, Julie. Adaptation and Appropriation. London: Routledge, 2006.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.