Adénium ztloustlé

Adénium ztloustlé (Adenium obesum), lidově zvané pouštní růže,[3] je druh krytosemenných rostlin z čeledi toješťovitých patřící mezi sukulenty, který pochází původně z oblasti Sahelu a je rozšířen od Mauritánie a Senegalu až po Súdán, tropickou a subtropickou východní a jižní Afriku a Arábii. Je blízce příbuzné jihoevropskému oleandru.[4]

Adénium ztloustlé
Vzrostlé adénium ztloustlé
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhořcotvaré (Gentianales)
Čeleďtoješťovité (Apocynaceae)
Rodadénium (Adenium)
Binomické jméno
Adenium obesum
Roem. & Schult., 1819
Synonyma

Adenium coetaneum Stapf
Adenium honghel A.DC.
Nerium obesum Forssk.[2]

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jde o stálezelený či v období sucha listy shazující sukulentní keř, který může ztrácet listy i během chladných období. Dorůstá do výšky 1–3 metry a má značně ztloustlý kmen s šedou kůrou, který je v dolní části nápadně zduřelý. Je v něm uloženo značné množství zásobní vody. Lesklé tuhé zelené listy jsou obvejčité a střídavě uspořádané, podobají se listům oleandru. Bývají 5–15 cm dlouhé a 1–8 cm široké. 2–5 cm dlouhé, velké pětičetné květy mají dlouhou, uvnitř žlutavou trubku, asi 4–6 cm v průměru a bývají obvykle růžové nebo červené. Připomínají květy příbuzných druhů, jako jsou plumérie či oleandry.

Taxonomie

Poddruhy

Rozšíření a užití

Kromě Afriky a Arábie je adénium ztloustlé jako poddruh socotranum zastoupeno i na ostrově Sokotra v Indickém oceánu.

Míza adénia ztloustlého obsahuje velmi jedovaté srdeční glykosidy, a dodnes se proto v Africe používá jako šípový jed pro lov velkých zvířat.[5]

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adenium obesum na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. Taxon: Adenium obesum (Forssk.) Roem. & Schult. [online]. United States Department of Agriculture, 1997-05-22 [cit. 2010-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-10-07. (anglicky)
  3. www.sukulenty.estranky.cz
  4. www.floranazahrade.cz
  5. SCHMELZER, G.H.; A. Gurib-Fakim. Medicinal Plants. [s.l.]: Plant Resources of Tropical Africa, 2008. Dostupné online. ISBN 978-90-5782-204-9. S. 43–49.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.