První československý samostatný stíhací letecký pluk

1. československý samostatný stíhací letecký pluk v SSSR nebo také 128. československá samostatná stíhací peruť v SSSR byla součástí 1. československého armádního sboru v SSSR od 16. dubna 1944. Od ledna 1945 byla reorganizována na 1. československou smíšenou leteckou divizi. Účastnila se Slovenského národního povstání.

Dějiny pluku

Jednotka vznikla 3. července 1944 v Kubince v SSSR v rámci 2. letecké armády generála Krasovského. Velitelem byl škpt. František Fajtl, zástupcem velitele škpt. Jan Klán a velitelé letek npor. František Chábera a npor. Josef Stehlík. Vyzbrojena byla moderními sovětskými stíhacími letouny Lavočkin La-5FN. Bojovou činnost zahájila hlídkovým letem 5 letadel 10. září.

Pluk v SNP

Po zahájení SNP přeletěli velitelé na 4 letadlech 15. září 1944 na letiště Tri Duby prozkoumat možnost operování přímo z povstaleckého území. Pro zranění zůstal npor. Stehlík na Slovensku i s letadlem La-5FN trupového čísla 88. Ostatní tři velitelé přeletěli zpět. Po podání hlášení rozhodl generál Krasovský o přesunu celého pluku.

17. září 1944 odletělo zbývajících 21 letadel. Při mezipřistání v Krosně byl poškozen La-5FN trupového čísla 95 pilota Rudolfa Borovce. Na polním letišti Zolná u Zvolena přistálo téhož dne 20 letadel.[1]. Zolná byla vybrána jako bezpečnější místo ve srovnání s často bombardovanou základnou Tri duby. Pluk se pokoušel o nasazení také na nevyhovujícím polním letišti Rohozná a později v říjnu 1944 se pluk přemístil na Tri Duby, protože Zolná byla pro rozbahněnou plochu již nepoužitelná. Po příletu na Slovensko se pluk stal se součástí 1. československé armády na Slovensku a podařilo se mu vybojovat nadvládu nad vzdušným prostorem povstaleckého území (i za pomoci spojeneckého letectva (15th Air Force USAAF), které zničilo Němci využívanou leteckou základnu Malacky.

První a zároveň jednou z nejdůležitějších operací, byl nálet na letiště v Piešťanech uskutečněný už 18. září 1944. Na letišti v Piešťanech, předtím průzkum kombinované letky zjistil přítomnost 30 německých letadel (typů Ju-88, Ju-87, Bf-109 a Fw-189). Přepad provedla osmičlenná skupina pod vedením velitele první perutě nadporučíka Stehlíka, využila při tom moment překvapení a na zemi zničila 10 nepřátelských letadel, dalších 10 zničila pravděpodobně také (nebo těžce poškodila) a zbývajících 10 poškodila. Letci podporovali i pozemní povstalecké jednotky na frontách a kromě stíhacích úkolů plnili i bombardovací, bitevní a průzkumné úkoly. Bojovou činnost zajišťoval slovenský a sovětský pozemní personál. Munici, pohonné hmoty a náhradní díly dodávala vzdušným mostem 6. letecká armáda generála Krasovského. 25. října 1944 byl pluk evakuován. 11 letuschopných letadel odletělo ve směru na Polsko a Rumunsko, dvanácté se poškodilo při startu. Po ústupu povstalců do hor nebylo možné evakuovat všechen pozemní ani letecký personál.

Do tohoto dne uskutečnili jeho letci 573 bojových letů v trvání 376 operačních hodin, zaznamenali 9 potvrzených a 10 pravděpodobných sestřelů nepřátelských letadel. 11 nepřátelských letadel zničili na zemi. Dále zničili 77 nákladních a 13 osobních automobilů, 3 dělostřelecké a 3 minometné baterie, 2 tanky a 3 lokomotivy. Při útocích na pozemní cíle zahynuli: ppor. F. Vaculík, ppor. B. Mráz, a ppor. T. Motyčka. V horách jako partyzáni zahynuli: por. R. Borovec, ppor. Medveděv a staršina Šapošnikov.


Přehled letadel La-5FN, které se zúčastnily SNP [1].

Trupové číslopříletzánik letadlaodlet
02npor. F. Cháberahavárie při odletu npor. F. Chábera
zničeno při evakuaci 26. října
12rtm. Ľ. Dobrovodskýúspěšný
12 'ppor. J. Štičkazničeno při evakuaci 23. října
13ppor. P. Kocfeldazničeny 11. října v Zolná
zničeno při evakuaci 23. října
17ppor. L. Šrom ? Úspěšný
19ppor. S. Tocauer25. října nouzové přistání v Rumunsku
ppor. P. Kocfelda
20ppor. T. Motyčka15. října zasaženo
ppor. T. Motyčka zahynul
23ppor. B. Mrázpoškozeno 20. září a vyřazené
pravděpodobně se podařilo opravit před odletem
pravděpodobně úspěšný
23 *ppor. A. Vendlúspěšný
24ppor. S. Hlučka25. října nouzové přistání v Rumunsku
37ppor. J. Skopalzničeno při startu 7. října
ppor. J. Skopal zraněn
39škpt. J. Klánúspěšný
58škpt. F. Fajtl25. října nouzové přistání v Rumunsku
62SRTM. A. Matúšekzničeno při nouzovém přistání 25. října u Domaňovců
SRTM. A. Matúšek
65ppor. F. Louckýúspěšný
69ppor. L. Valoušekúspěšný
71ppor. F. Kruťa19. září zasaženo
ppor. F. Kruťa zajat
74ppor. F. Vaculík7. října zasaženo
ppor. B. Mráz zahynul
88škpt. J. Klán (15. září)úspěšný
95poř. R. Borovecneúspěšný, poškození při mezipřistání v Krosně 17. září
99ppor. J. Řezníčekzničeno při nouzovém přistání 18. října
ppor. J. Řezníček těžce zraněn
151kpt. S. Rejthar20. září zasaženo
ppor. F. Vaculík zahynul

Další činnost

V lednu 1945 se stal pluk součástí 1. československé smíšené letecké divize. Byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a obdržel čestný název "Zvolenský".

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prvý česko-slovenský samostatný stíhací letecký pluk na slovenské Wikipedii.

  1. Vraný J., Krumbach J.: Lavočkin La-5 a La-7 in: Ilustrovaná historie letectví. Svazek 1. Naše vojsko, Praha 1985
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.