Žižkovský tunel (pěší)

Žižkovský tunel, zvaný též Karlínský tunel, je pěší a cyklistický tunel pod kopcem Vítkovem v Praze spojující Karlín (Thámovu ulici) s Žižkovem (ústí do Tachovského náměstí) v severojižním směru. Celý tunel se stejně jako kopec nachází v katastrálním území Žižkov, karlínský portál je právě na hranici katastrálních území. Byl slavnostně otevřen 21. dubna 1951 a dokončen 19.[1] nebo 21. prosince[2] 1953[3] (téhož roku jako architektonicky příbuzný Letenský tunel pro automobily). Původně byl Žižkovský tunel určen i jako protiletecký kryt.

Žižkovský tunel
Pohled tunelem od Žižkova ke Karlínu, zde s fotografickou výstavou Jiřího Turka
Základní informace
Pojmenováno poŽižkov
Poloha
AdresaŽižkov, Česko Česko
Souřadnice50°5′19,93″ s. š., 14°27′12,45″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Karlínský portál tunelu
Vyústění na Tachovské náměstí na Žižkově

Délka tunelu činí 303 m, šířka 4,4 až 4,8 m, maximální výška 3,40 m, převýšení 28,89 m s průměrným stoupáním 8,1 %. Železniční tunely Nového spojení od něj dělí jen 6 metrů horniny.

Tunel měl být doplněn ještě větví pro silniční vozidla (měla v Karlíně ústit do Šaldovy ulice), ale ta nebyla nikdy realizována. Existuje domněnka, že její stavba byla započata, ale žádné takové náznaky nebyly později nalezeny.

Tunelem prochází cyklotrasa A421.

V prosinci 2014 byl tunel oficiálně pojmenován, a to na Žižkovský tunel. Návrh podala radě hlavního města Technická správa komunikací, která jej připravila ve spolupráci s místopisnou komisí a městskou částí Praha 3.[4]

Sportovní využití

Atletický klub SK Jeseniova pořádá od roku 2008 každoročně v neděli ve druhé polovině dubna, kolem data výročí otevření, Běh tunelem. Prvního ročníku se zúčastnilo 7 závodníků, druhého ročníku 46 závodníků za účasti regionální televize Žižkov TV.[5]

Využití v roce 2020

Protiatomový kryt

Za dvojicí těžkých plechových dveří se nachází plně funkční protiatomový kryt s kapacitou 1200 osob určený pro případ jaderné války.[3] Kryt byl vyhlouben důlní technikou do masivu kopce (obdobně jako kryt Bezovka v Praze 3), tloušťka stěn je místy až 3 metry, v nadloží krytu je asi 50 metrů skály.[3] Kryt obsahuje 1053 metrů chodeb.[3] Kryt je vybaven vzduchotechnikou, jako náhradní zdroj proudu slouží elektrocentrála značky Škoda, výměna vzduchu (filtroventilace) je zajištěna ventilátorem na recyklaci vzduchu, který lze (v nouzovém případě) pohánět ručně.[3] V případě jaderné katastrofy lze celý Žižkovský pěší tunel hermeticky uzavřít po celé jeho délce kulatými vraty.[3]

Laboratoř

Za dalšími kovovými dveřmi se nachází prostora, která měla původně sloužit jako skladiště (odkladiště) mrtvol.[3] V těchto prostorách byla vybudována laboratoř – pobočka Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži u Prahy.[3] Zde je instalováno zařízení (urychlovač částic), laicky řečeno zmenšená verze urychlovače obdobného jaký je umístěn ve švýcarském CERNu.[3] Urychlovač je využíván k přesnému měření obsahu částic (a prvků) ve vzorcích hmoty.[3]

Reference

  1. Pavel Fojtík, František Prošek: Pražský dopravní zeměpis, 12. díl, Karlín Archivováno 23. 6. 2007 na Wayback Machine (DP kontakt, 4/2002, Dopravní podnik hl. m. Prahy a. s.)
  2. Kalendárium Knihovny Akademie věd ČR – prosinec 2001[nedostupný zdroj] („21. 12. 1953 byl otevřen tunel pro pěší pod vrchem Vítkov spojující Karlín se Žižkovem.“)
  3. JAROŠEVSKÝ, Filip. Z tunelu pod Vítkovem do bunkru i laboratoře. Metro Praha (www.metro.cz) ze dne 30. ledna 2020. 01. 2020, čís. 21, s. 4.
  4. Původně byl určen i jako protiletecký kryt, nyní se pražský tunel dočkal pojmenování, Pražský patriot, 7. 12. 2014
  5. Běh tunelem, SK Jeseniova

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.