Železnícke predhorie

Železnicke predhorie je geomorfologický podcelek Revúcké vrchoviny. Nachází se v západní polovině centrální části pohoří a nejvyšší vrch Železník dosahuje (814 m n. m.)

Železnícke predhorie

StátSlovensko Slovensko
Souřadnice48°36′58″ s. š., 20°7′1″ v. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Polohopis

Hierarchie
Alpsko-himálajský systémKarpatyZápadní KarpatyVnitřní Západní KarpatySlovenské rudohorieRevúcka vrchovinaŽeleznické predhorie

Vymezení

Podcelek leží v centrální části Revúcké vrchoviny, mezi údolími řek Rimava, Rimavica (včetně) a Muráň (včetně). Jihovýchodním směrem sousedí se Slovenským krasem a jeho podcelkem Jelšavský kras, východním směrem pokračuje krajinný celek podcelku Hrádok. Severním směrem leží Stolické vrchy s podcelky Tŕstie a Klenovské vrchy. Na západě se nachází okrajová část Revúcké vrchoviny, podcelek Cinobanské predhorie a jižním směrem krajina klesá do Rimavské kotliny (podcelek Jihoslovenská kotlina). [1]

Dělení

  • Pokoradzská tabule
  • Blžská tabule
  • Rimavské podolie
  • Zelezničká brázda
  • Jelšavské podolie

Vybrané vrchy

  • Železník (814 m n. m.) - nejvyšší vrch podcelku
  • Rovná (710 m n. m.)
  • Veľký vrch (517 m n. m)

Chráněná území

V Železnickom predhorí leží tato maloplošné chráněné území:

Turismus

V této části pohoří je vybudována síť turistických stezek, vedoucích většinou z údolí do horských, málo osídlených oblastí. Jedinečný je Chodník Marie Széchy, vedoucí z Muránského hradu na Fiľakovský hrad.

Doprava

Západním okrajem vede údolím Rimavy silnice I / 72 ( Rimavská Sobota - Brezno ) i železniční trať Brezno - Jesenské . Východní částí údolím Muráně prochází silnice II / 532 i železniční trať Plešivec - Muráň, směřující do Revúce. Severní částí přes Jelšavu a Štítnik prochází silnice II / 526 .

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Železnícke predhorie na slovenské Wikipedii.

  1. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Dostupné online.
  2. mapový portál HIKING.SK [online]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.