Řád římského orla

Řád římského orla (italsky: Ordine dell'Aquila romana) bylo vyznamenání a řád fašistické Itálie, založené roku 1942 jako vyznamenání Italského království a následně od roku 1944 do roku 1945 vyznamenání Italské sociální republiky.

Řád římského orla
Ordine dell'Aquila romana
Uděluje

Italské království a Italská sociální republika
Typ záslužný řád
Založeno 14. března 1942
Zrušeno 5. října 1944
Stát Italské království Italské království
Italská sociální republika
Způsobilost cizí státní příslušníci; civilisté i příslušníci ozbrojených sil
Zakladatel Viktor Emanuel III.
Třídy rytíř velkokříže ve zlatě
rytíř velkokříže ve stříbře
komandér
důstojník
rytíř
stříbrná medaile
bronzová medaile

Řád založil italský král Viktor Emanuel III. na návrh ministerského předsedy a diktátora Benita Mussoliniho 14. března 1942, jako záslužný řád pro cizince – vojáky i civilisty. Řád měl dvě třídy – vojenskou a civilní a několik stupňů:

  • Rytíř velkokříž ve zlatě (Cavaliere di Gran Croce d'oro)
  • Rytíř velkokříž ve stříbře (Cavaliere di Gran Croce d'argento)
  • Komandér (Commendatore)
  • Důstojník (Ufficiale)
  • Rytíř (Cavaliere)

Původní rytíř – velkokříž byl rozdělen na dva stupně "ve zlatě" a "ve stříbře" dne 24. srpna 1942, kdy byly k řádu připojeny i stříbrná a bronzová medaile. Dne 5. října 1944 byl tento řád Italským královstvím zrušen.

Nicméně, již 2. března 1944 Benito Mussolini jako Vůdce Italské sociální republiky tento řád přijal za vlastní, s tím, že bylo možno jej udělit Italům a z aversu odebral korunku orla a znak savojské dynastie. Řád skončil s osvobozením Itálie dne 25. dubna 1945.

Roku 1997 Mussoliniho nejmladší syn Romano Mussolini počal udělovat tento řád s tvrzením, že se jedná o rodinný řád Mussoliniů. Jde ovšem o samozvaný rytířský řád, protože Benito Mussolini byl hlavou republiky a nikoliv dědičným monarchou.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.