České Velenice (nádraží)

České Velenice (dříve německy Gmünd) je železniční stanice v západní části města České Velenice v Jihočeském kraji v okrese Jindřichův Hradec nedaleko řeky Lužnice. Leží na elektrizované trati 199 (25 kV, 50 Hz AC/15 kV 16,7 Hz) a neelektrizované jednokolejné 226. Jedná se o hraniční železniční stanici s Rakouskem. V době vzniku stanice náleželo území pozdějšího českého města pod správu rakouského města Gmünd

České Velenice
Nádraží v Českých Velenicích
StátČesko Česko
KrajJihočeský
MěstoČeské Velenice
Souřadnice48°46′9,84″ s. š., 14°57′25,92″ v. d.
České Velenice (nádraží)
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice736322
Tratě199, 226, trať do Rakouska
Nadmořská výška490 m n. m.
V provozu od1. listopadu 1869
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11
Dopravních kolejí7 + 2 kusé
Nástupišť (hran)3 (5)
Prodej jízdenek
Návazná dopravaStanoviště autobusů
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Nádraží Gmünd KFJB s původní štukovou výzdobou

Majestátní železniční stanici vybudovala ve městě Gmünd soukromá společnost Dráha císaře Františka Josefa (KFJB) na trase spojující Vídeň, České Budějovice, České Budějovice a Cheb a zprovoznila ji s touto dráhou 1. listopadu 1869. Dva roky nato dokončila KFJB dráhu z Vídně do Prahy s dočasnou konečnou stanici v Čerčanech, první vlak projel stanicí při zprovoznění úseku z Českých Velenic 3. září 1871. K otevření zbývající trasy do Prahy došlo 14. prosince téhož roku po dokončení železničního mostu přes Sázavu. Ten byl zpočátku provizorně postaven ze dřeva.

Po zestátnění KFJB v roce 1884 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.[1] Po vzniku samostatného Československa bylo rozhodnuto o hraniční linii podle řeky Lužnice, na základě které připadl areál nádraží ve prospěch ČSR.

Popis

Po roce 2010 byla dokončena rekonstrukce a modernizace stanice: vznikla dvě zastřešená ostrovní nástupiště s podchody a výtahy, elektronickým informačním systémem pro cestující a budovy byly opraveny do původní podoby. Do stanice je z rakouské strany dovedeno elektrické trakční vedení o napětí 15 kV 16,7 Hz, pro českou železniční síť atypické.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.