Česká (ulice v Brně)

Česká ulice (v brněnském hantecu Čára) je jedna z nejznámějších a nejvýznamnějších ulic v Brně. Svůj název získala podle toho, že byla centrem českého kulturního života na přelomu 19. a 20. století. Vede od křižovatky s Žerotínovým náměstím a Brandlovou ulicí k náměstí Svobody. Celou svojí délkou leží v městské části Brno-střed.

Česká
Průhled Českou ulicí směrem od náměstí Svobody
Umístění
StátČesko Česko
MěstoBrno
Městská částBrno-střed
Poloha49°11′45,9″ s. š., 16°36′22,96″ v. d.
Začíná nanáměstí Svobody
Končí naŽerotínovo náměstí
Historie
Denominace1918
Pojmenováno poČesko a Bartolomeo Cesi
Starší názvyNeue/Vordere Flöhlichergasse
Rudolfsgasse
Další údaje
Typulice
Délkacca 360 m
PSČ602 00
Kód ulice22551
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jednou z nejvýznamnějších ulic, které kříží, je ulice Joštova. Česká dále protíná Solniční ulici, kde se od České ulice odděluje ulice Veselá, a Jakubskou ulici. Směrem k náměstí Svobody se nacházejí krátké odbočky ulice směrem do ulice Veselé - Skrytá a Středová ulice. V úseku od křižovatky s Joštovou ulicí, až po ústí na náměstí Svobody má charakter pěší zóny.

V krátké severní části ulice, mezi křižovatkami s Brandlovou a Joštovou ulicí, se nachází zastávky tramvajových linek 3, 11, a 12 směr Veveří, resp. centrum. Po ulici jsou také pojmenovány zastávky významného brněnského dopravního uzlu – kromě již zmíněných zastávek přímo v České ulici je to také trolejbusová zastávka v Brandlově ulici (linky 32, 34 a 36) a tramvajové zastávky v Joštově ulici (linky 4, 5 a 6) a na Moravském náměstí (linka 9 + autobusové linky 81 a 82). Automobilový provoz je minimální a má spíše charakter zásobování.

Historie

Pohled na Českou směrem k Joštově ulici z roku 1889

První zmínky o ulici pocházejí ze 14. století, kdy nesla název platea Letorum.[1] Název vznikl nepochopením původního pojmenování ulice po příchozích kolonistech, zvaných ve středověku Laetové a následným odvozením od latinského výrazu laetus (veselý, radostný) - českým ekvivalentem je název Veselá ulice. Pod tímto pojmenováním se ukrývala jak dnešní Česká ulice, tak ulice Veselá, která je původem starší. V 17. století dochází k odlišení názvu ulice od Veselé ulice, pojmenováním Neue, nebo též Vordere Flöhlichergasse[2] (česky Nová, nebo též Přední Veselá). V roce 1867 byla přejmenována po rakouském korunním princi a synovi císaře Františka Josefa I. Rudolfovi na Rudolfsgasse[3] (česky Rudolfova, nebo též Rudolfská). V roce 1918 získává svůj dnešní název Česká ulice, podle českého kulturního života kolem knihkupectví Joži Barviče a redakce Lidových novin, sídlících v ulici.[4] Výjimku tvoří období německé okupace mezi lety 19391945, kdy byl k českému názvu přidán německý Tschechische Gasse.[5]

Friedmanův dům

Popis

Česká ulice patří k nejrušnějším a nejživějším ulicím města Brna. V severním začátku ulice, mezi křižovatkami s ulicemi Brandlova a Joštova, je ulice z jedné strany lemována budovou Ústavního soudu, která tvoří v části chodníku kryté podloubí. Na opačné straně se nachází Galerie Hřebíček, pekařství Paneria, trafika a Knihkupectví Dobrovský. Za křižovatkou s ulicí Joštovou ulice tvoří "náměstíčko", kde se nachází typické místo srazů (tzv. „na Čáře“, nebo „pod hodinami“ - podle hodin umístěných na rohu jednoho z domů). Své sídlo zde má banka ČSOB. Blíže u křižovatky s Veselou ulicí se nachází známé brněnské okénko, kde se prodává pizza tzv. „do ruky“, které je zde v provozu od počátku devadesátých let dvacátého století. V prostoru za křížením ulic Česká a Veselá, před domem Convallaria, který malou pasáží propojuje tyto dvě ulice, se nachází prostranství s fontánou. Naproti se nachází Hotel Avion, který patří mezi nejužší hotely v Evropě.[6] Vedle něj se nachází Obchodní dům Vágner, s jedním z největších obchodů s papírnictvím a kancelářskými potřebami v České republice.[7] Na stejné straně ulice se nachází funkcionalistický Friedmanův dům, dnes sídlo Raiffeisenbank. Vedle se nachází moderní budova obchodního domu Zara, vystavěná v 21. století. Na protější straně ulice se nachází známé brněnské knihkupectví Barvič & Novotný, které patří k nejstarším ve městě a které patřilo k centrům českého kulturního života na přelomu 19. a 20. století. Za křižovatkou s ulicí Skrytou se nachází Stopkova plzeňská pivnice, jedna z nejznámějších a nejproslulejších pivnic v Brně.[8] Proti ní se nachází obchodní dům Baťa, původně Brouk a Babka, vystavěný ve funkcionalistickém stylu. Vzhledem k tomu, že téměř celá ulice má charakter pěší zóny, je zde velmi rušný provoz chodců. Kromě krátkého úseku mezi křižovatkou s Brandlovou ulicí těsně za křižovatku s Joštovou ulicí, je celá plocha ulice vyasfaltována - Česká ulice je jednou z posledních ulic v centru města, které zatím neprošly rekonstrukcí.

Významné budovy a instituce

Obchodní dům Vágner

Významné obchody

Odkazy

Reference

  1. Encyklopedie města Brna - Česká ulice (platea Letorum)
  2. Encyklopedie města Brna - Česká ulice (Neue Flöhlichergasse)
  3. Encyklopedie města Brna - Česká ulice (Rudolfsgasse)
  4. Encyklopedie města Brna - Česká ulice
  5. Encyklopedie města Brna - Česká ulice (Tschechische Gasse
  6. Oficiální stránky hotelu Avion. www.avion-hotel.cz [online]. [cit. 2012-05-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-28.
  7. Oficiální stránky Obchodního domu Vágner
  8. Oficiální stránky Stopkovy plzeňské pivnice. www.stopkovaplzenskapivnice.cz [online]. [cit. 2012-05-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-30.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.