Chrpa latnatá

Chrpa latnatá (Centaurea stoebe) je středně vysoká, nafialověle kvetoucí, planě rostoucí rostlina. Často vyrůstá na sušších travnatých stráních. Je původní rostlinou české přírody, jeden z více než dvaceti druhů rodu chrpa, které v Česku vyrůstají.

Chrpa latnatá
Chrpa latnatá (Centaurea stoebe)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Rodchrpa (Centaurea)
Binomické jméno
Centaurea stoebe
L., 1753
Synonyma
  • Acosta rhenana
  • Centaurea rhenana
  • čekanice porýnská
  • chrpa porýnská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Statná rostlina chrpy latnaté

Rozšíření

Rostliny tohoto druhu jsou původní a rostou převážně v Evropě, hlavně ve střední a ve východní až po Ural. Druhotně byly zavlečeny do Severní Ameriky, Austrálie i do Tichomoří. V České republice se vyskytují od nížin až do podhůří, v teplých oblastech je lze nalézt roztroušeně až hojně, v chladnějších jen na antropogenních stanovištích.

Chrpa latnatá se velmi rozšířila ve Spojených státech, v mnoha tamních státech je považována za významný invazní druh a byla přijata opatření na její potlačení.

Ekologie

Světlomilný a teplomilný druh rostoucí na lesostepních loukách, skalách, sutích, v lomech i pískovnách a na silničních i železničních náspech. Vyhledává stanoviště s nepříliš hustou vegetaci a s propustnou zeminou na zásaditém podloží. Svým dlouhým kořenem dokáže získávat vodu a ostatní potřebné živiny, uložené hluboko pod povrchem. Uspokojivě proto roste i na půdách chudých na vláhu a živiny.

Popis

Dvouletá nebo krátce víceletá bylina s hranatou, tuhou, pavučinatě chlupatou lodyhou vysokou okolo 0,3 až 0,6 m, která se zpravidla již odspodu větví. Z hlubokého a rozvětveného vřetenovitého kořene vyrůstá prvým rokem růžice přízemních listů, které bývají v době kvetení již suché. Teprve druhým rokem se objevují hustě olistěné květné lodyhy. Přízemní listy s krátkými řapíky bývají dlouhé 6 až 15 cm, v obryse eliptické až obkopinaté, dvakrát peřenosečné a mají úzké, kopinaté úkrojky. Lodyžní listy jsou přisedlé, šedě zelené a porostlé drsnými nebo pavučinatými chlupy. Jejich úkrojky jsou čárkovité, po obvodě podvinuté a na konci špičaté.

Na koncích lodyžních větví vyrůstají drobnější květní úbory, skládající latovité nebo hroznovité květenství. Úbory mívají v průměru 2 až 2,5 cm a bývají světle růžové, růžové, světle fialové, nachové nebo zřídka bílé. Na květním lůžku vyrůstají jak středové, tak okrajové trubkovité květy s paprskující korunou. Zákrov je okrouhle vejčitý, jeho světle zelené, vejčité listeny mají pět podélných žilek a v horní části třepenitý přívěsek s tmavou skvrnou. Kvete v červnu až srpnu, opylování zajišťuje hmyz. Plody jsou obvejčité nažky s krátkým, víceřadým chmýrem.

Rozmnožování

Rostlina se rozmnožuje výhradně semeny (nažkami), kterých vyprodukuje velké množství. Semena jsou odnášena větrem na velkou vzdálenost, mohou se šířit i v srsti živočichů, na zemědělských strojích nebo v seně. Po dozrání jsou schopná ihned vyklíčit, uložená v půdě si podržují životaschopnost i sedm let.

Variabilita

Chrpa latnatá se vyskytuje ve dvou variantách lišících se úrovni ploidie. Diploidní rostliny jsou dvouleté, kvetou jen jednou za život a vyskytují se nejčastěji na přirozených stanovištích, kdežto tetraploidní jedinci jsou krátce vytrvalí, kvetou vícekrát a osídlují převážně sekundární stanoviště.[1][2][3][4]

Galerie

Reference

  1. HRONEŠ, Michal. Natura Bohemica: Chrpa latnatá [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 18.11.2010 [cit. 2015-06-02]. Dostupné online. (česky)
  2. MRÁZEK, Tomáš. BOTANY.cz: Chrpa latnatá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 22. 7. 2009 [cit. 2015-06-02]. Dostupné online. (česky)
  3. Rostliny: Chrpa latnatá [online]. Jiří Bohdal, Naturfoto.cz, České Budějovice [cit. 2015-06-02]. Dostupné online. (česky)
  4. Alien Plant: Centaurea stoebe [online]. National Park Service, Washington, DC, USA [cit. 2015-06-02]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.