Ústav pro studium folkloru

Ústav pro studium folkloru (bosensky/srbochorvatsky Institut za proučavanje folklora) bylo vědecké pracoviště v Sarajevu, které se věnovalo bádání na poli lidové slovesnosti na území Bosny a Hercegoviny.

Dějiny

Prvotní impuls ke vzniku organizace dalo ministerstvo školství, resp. vláda Lidové republiky Bosny a Hercegoviny, které vydalo nařízení, na jehož základě došlo ke vzniku Ústavu pro studium folkloru jako samostatného oddělení Státního muzea (Muzea Bosny a Hercegoviny). Na základě dalšího rozhodnutí došlo k úplnému osamostatnění této vědecké instituce.

Ústav vznikl 11. října 1946 jako zvláštní oddělení Zemského muzea v Sarajevu, nato se v půli roku 1952 zcela osamostatnil. Organizace se členila do čtyř sekcí: lidová hudba (narodna muzika), společenské tance (društvene igre), lidová poezie (narodna poezija) a lidová próza (narodna proza). Součástí ústavu byla též bohatá odborná knihovna.

Ústav prováděl terénní výzkum v lokalitách Glasinac a Zvijezda u Vareše, v širším okolí sídel Jajce, Neum, Čapljina, Kupres, Imljani, Nemila a Žepa.

Počátkem 50. let 20. století komunistický režim v Jugoslávii přehodnotil svůj kladný vztah k lidové kultuře venkova, v literatuře došlo k odklonu od socialistického realismu, a zaměřil se na údajně progresivnější, městské obyvatelstvo. Rada pro školství, vědu a kulturu Lidové republiky Bosny a Hercegoviny dne 14. června 1958 přijala usnesení, na základě kterého se Ústav pro studium fokloru zrušil, resp. spojil s Oddělením etnologie Zemského muzea v Sarajevu. Oddělení etnologie bylo nově rozděleno na dvě části, Oddělení materiální kultury a Oddělení folkloru.

Zaměstnanci ústavu byli přední znalci v oboru, mezi nimi Cvjetko Rihtman, Jelena Dopuđa, Milica Obradović, Ljuba Simić a Abdulah Škaljić. Později přibyli ještě Vlajko Palavestra (od 1951), Alija Nametak (od 1954), Špiro Kuliš (od 1955) a Miroslava Fulanović-Šošić (od 1957).

Ústav vydával časopis Bilten Instituta za proučavanje folklora (Bulletin Ústavu pro studium folkloru, 1951–1955).[1]

Ředitelé

  • 1946–1955 Cvjetko Rihtman (1902–1989)
  • 1955–1958 Špiro Kuliš (0000–0000)

Reference

  1. TALAM, Jasmina. Razvoj bosanskohercegovačke etnomuzikologije u okviru Instituta za proučavanje folklora u Sarajevu = Development of Bosnian and Herzegovinian ethnomusicology through the Institute of folklore research in Sarajevo. Zbornik radova. 2018, s. 631–648.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.